Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: ZOOSOCJOLOGIA  (Przeczytany 6731 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« : 2004-12-09, 20:02 »
Zupełnie nie wiem gdzie miałam ten temat zamieścić ;) , a że troche ma wspólnego (przynajmniej się domyslam) z dzikimi zwierzetami to walne to w tym dziale :wink: ....
No więc ja chciałabym wiedzieć czy jest taki kierunek (jak Zoosocjologia) studiów?? Można to nazwać jako wykonywany zawód?? ;) Jeśli tak to jakie przedmioty powinny być zdane na maturze.... Nazwa brzmi świetnie no no i jestem ciekawa ;) ... dlatego pytam ;)

PS: Jeśli nie ten dział to przepraszam ;]
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #1 : 2004-12-09, 20:23 »
biologia? wos, watpie...

A wogóle to niesłyszałam o takim kierunku, ale tyle ich teraz jest...

Ciekawe co to daje...
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #2 : 2004-12-09, 20:51 »
Hm, o takim kierunku tez nie slyszalam. Przypuszczam, ze jest to jeden z przedmiotow na kierunkach biologicznych, moze mozna sie z tego specjalizowac. Jesli chcesz sie dokladnie dowiedziec, czy gdzies cos takiego istnieje i jakie sa szczegoly, zaopatrz sie w informator dla maturzystow (co roku jest wydawany nowy).
Zapisane

Forum Zwierzaki

ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #2 : 2004-12-09, 20:51 »

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #3 : 2004-12-09, 22:10 »
W takim razie dziekuje :wink: ... Tak się teraz zastanawiam czy ta dziedzina nie zalicza sie do zoologii :| . Echh jush sama nie wiem.... ale to chyba trza znać biologie rozszerzoną... echhh trudno... może w nastepnym wcieleniu :wink:
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #4 : 2004-12-10, 21:06 »
Zoosocjologia to nauka o zyciu społecznym i zachowaniu się zwierząt.
Najblizsza Twoim zainteresowaniom wydaje mi się być etologia, a tą mozna z powodzeniem zgłębiać na biologii, na przykład na Uniwersytecie Śląskim (do którego masz chyba najblizej).  ;) Etologią zajmuje się katedra zoologii.
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #5 : 2004-12-10, 22:11 »
Tak, tyle że raczej biologii rozszerzonej zdawać bym nie mogła ;) ... bo i tak bym nie zdała (za duzo materiału, teraz mam biologie podstawową)... a jak widziałam zeszyt kumpeli... to ma chyba z 3 razy więcej widomości ode mnie :]... więc raczej nie nadgonie ;) . Echh bo wiesz bardzo bym chciała zajmować się obserwacją dzikusków :wink: ... no ale to sa moje te odległe, nierealne plany ;) .... Bo teraz szukam jakiegos kierunku który by w jakimś stopniu dostosował się do tej sredniej szkoły, którą niestety wybrałam... :] a że chciałabym wiązać swoją przyszłość ze zwierzętami to chwytam się prawie wszystkich możliwości, które by mi odpowiadały ;]. No tak ale zważając na moje umiejetności to raczej na rozszerzenia z ważnych przedmiotów takich jak np. biologia, chemia.... to mi się zupełnie nie widzi :///... a na Uniwersytet Śl. (jak wogóle zdam) z taka matura to raczej napewno nie ma szans :] (wszystko takie podstawowe)
Zapisane

Raven

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #6 : 2004-12-10, 22:19 »
No, biologia o profilu rozszerzonym jest bardzo... rozszerzona  :P Niby tematy jak w  gimnazjum, ale naprawdę obejmują mnóstwo działów i zagadnień. Musimy uczyć się łacińskich nazw tych wszystkich wirusów, bakterii, protistów, chorób...itd. A 4 tomy naszego "kochanego" podręcznika wyglądają jak cegły na budowę. Musimy już teraz robić przykładowe testy na maturę (jestem w pierwszej klasie)...  :P  O chemii i fizyce już nie wpominając... :(
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #7 : 2004-12-10, 22:32 »
Cytuj

teraz szukam jakiegos kierunku który by w jakimś stopniu dostosował się do tej sredniej szkoły, którą niestety wybrałam... :]

A mnie sie wydawalo, ze to srednia szkole wybiera sie pod katem przyszlych studiow ;)
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #8 : 2004-12-10, 22:42 »
Cytat: Shadow_evelyn
Echh bo wiesz bardzo bym chciała zajmować się obserwacją dzikusków :wink: ... no ale to sa moje te odległe, nierealne plany ;) ....

To moze jednak skuszę Cię tą biologią  ;) Nie bardzo orientuję się jakie są teraz kryteria przyjęć na uczelnie wyzsze, ale wiem za to, ze jak się teraz zdecydujesz na jakiś zupełnie inny kierunek studiów, niezwiązany z przyrodą, to pózniej będzie Ci jeszcze trudniej... A ja wierze, ze nalezy gonić marzenia ;)
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Forum Zwierzaki

ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #8 : 2004-12-10, 22:42 »

Raven

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #9 : 2004-12-11, 09:45 »
Cytuj

A mnie sie wydawalo, ze to srednia szkole wybiera sie pod katem przyszlych studiow

Racja. Aby dostać się na jakiś przyrodniczy kierunek, trzeba zdawać na maturze m.in. rozszerzoną biologię... Poziom podstawowy nie obejmuje takiej ilości materiału... Ja chcę iśc na weterynarię, dlatego wybrałam klasę biologiczno-chemiczno-fizyczną... :P
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #10 : 2004-12-11, 19:43 »
Cytat: cut
Zoosocjologia to nauka o zyciu społecznym i zachowaniu się zwierząt.
Najblizsza Twoim zainteresowaniom wydaje mi się być etologia, a tą mozna z powodzeniem zgłębiać na biologii, na przykład na Uniwersytecie Śląskim (do którego masz chyba najblizej).  ;) Etologią zajmuje się katedra zoologii.

Niestety na Wydziale Biologii Uniwersytetu Śląskiego nie wykładają etologii. A szkoda :(
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #11 : 2004-12-11, 20:07 »
Wiecie co, ja jestem jeszcze w gimnazjum, i też bym się chętnie na weterynarię wybrała, tyle że z chemii i fizyki jestem kompletną nogą... Mam jeszcze do wyboru romanistykę (po mamie), ale to mnie niespecjalnie ciągnie :(
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #12 : 2004-12-11, 22:40 »
Cytat: zoolog
Niestety na Wydziale Biologii Uniwersytetu Śląskiego nie wykładają etologii. A szkoda :(

Faktycznie nie ma etologii jako odrębnego przedmiotu, ale jak się ktoś baaaardzo uprze, to moze zgłębiać tę dziedzinę pod okiem doktora, który zajmuje się etologią...
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #13 : 2004-12-11, 22:45 »
Cytuj

Cytat:

teraz szukam jakiegos kierunku który by w jakimś stopniu dostosował się do tej sredniej szkoły, którą niestety wybrałam... :]


A mnie sie wydawalo, ze to srednia szkole wybiera sie pod katem przyszlych studiow

Tak tyle że ja wybrałam źle (wybrałam szkołe gdzie mnie nie przyjeli ;]) i teraz musze na odwrót ;).
Cytuj

Racja. Aby dostać się na jakiś przyrodniczy kierunek, trzeba zdawać na maturze m.in. rozszerzoną biologię... Poziom podstawowy nie obejmuje takiej ilości materiału... Ja chcę iśc na weterynarię, dlatego wybrałam klasę biologiczno-chemiczno-fizyczną...

Tak... niestety nie obejmuje ://... Widziałam materiał rozszerzony.... Nic będe szukać dalej... A tego co ci z rozszerzoną biologią przerobili :shock: to tylko płakac... :] A ja hmmm z kierunkiem socjalnym kiepsko sobie wróżę.... :] Może gdzieś w formie pomocy by mnie zatrudniono (zakładając że bezrobocie będzie troszke mniejsze--->marnie to widze ;]), byle jak najbliżej zwierzaków :]
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #14 : 2004-12-12, 18:01 »
Hm, ale mozesz zdawac na maturze rozszerzona biologie? Bo jesli tak, to po prostu ucz sie sama, przeciez do matury masz jeszcze mnostwo czasu! Gdyby to bylo w tym roku, to bys nie nadrobila zaleglosci, ale tak mozesz sie uczyc na bierzaco.
Zapisane

Forum Zwierzaki

ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #14 : 2004-12-12, 18:01 »

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #15 : 2004-12-12, 18:18 »
no właśnie że tego było mnustwo w tym semestrze  :shock: zeszyty im się wszystkim kończą a my to dopiero parenaście kartek ;) i to mnie przeraża.... (hmmm mamy podobną ilość godzin wszystkich przedmiotów... ale oni maja dużo więcej biologii... Rozważałam taka możliwość (chciałam pożyczyć zeszyty od kumpeli). Ale jak ona mówi mi ile to ona sie biologii uczy to zdaje sobie sprawe z tego że mogłabym zaniedbać np. inne przedmioty w mojej szkole... i raczej nie dałabym rady nadrabiać na bieżąco ;//. Rozważałam naprawde dużo mozliwości związanych ze zdawaniem rozszerzonej biologii i jakoś we wszystkim znajduje minusy... :/ Echhh z tego wynika że biologie mogłabym zdawać tylko w zakresie podstawowym :///.
Zapisane

malutka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1541
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #16 : 2004-12-12, 19:16 »
Shadow ja w tym roku zdaję maturę z biologii (rozszerzona)mimo,że mam ją jako podstawową w szkole. Mam tylko dwie godziny w tygodniu plus fakultety.W domu nadrabiam reszte zaległości.Jeśli naprawdę chcesz zdawać rozszerzoną biologię to spróbuj się uczyć.Przecież jesli zobaczysz,że z uczenia sie w domku musisz zrezygnować to poprostu wybierzesz inny przedmiot ;) wystarczy sprobować a nie poddawać się od razu
Zapisane
"Bądź takim,abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą" Victor Hugo

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #17 : 2004-12-12, 19:39 »
Cytat: cut
Cytat: zoolog
Niestety na Wydziale Biologii Uniwersytetu Śląskiego nie wykładają etologii. A szkoda :(

Faktycznie nie ma etologii jako odrębnego przedmiotu, ale jak się ktoś baaaardzo uprze, to moze zgłębiać tę dziedzinę pod okiem doktora, który zajmuje się etologią...

Może znam tego pana doktora. Jeżeli można wiedzieć jak się nazywa?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #18 : 2004-12-12, 20:09 »
To pan dr hab. Piotr Łaszczyca.
Gafę popełniłam bo to nie katedra zoologii, a fizjologii zwierząt i ekotoksykologii  :oops:

P.S. Od jakiegoś czasu mamy nową stronę www wydziału. Może chciałby Pan zajrzeć?  :mrgreen:
www.wbios.us.edu.pl
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Wiedźma

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #19 : 2004-12-13, 17:45 »
Shadow, to chyba masz racje, odpusc sobie. Skoro uwazasz, ze nie dasz rady przygotowac sie do matury w rozszerzonym zakresie, to na zadnych studiach zwiazanych z biologia nie dalabys sobie rady.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #20 : 2004-12-14, 19:11 »
Cytat: cut
To pan dr hab. Piotr Łaszczyca.
Gafę popełniłam bo to nie katedra zoologii, a fizjologii zwierząt i ekotoksykologii  :oops:

P.S. Od jakiegoś czasu mamy nową stronę www wydziału. Może chciałby Pan zajrzeć?  :mrgreen:
www.wbios.us.edu.pl

Z przyjemnością zajrzałem. W końcu to przecież mój wydział :wink:
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #20 : 2004-12-14, 19:11 »

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #21 : 2004-12-16, 18:03 »
Cytuj

Shadow, to chyba masz racje, odpusc sobie. Skoro uwazasz, ze nie dasz rady przygotowac sie do matury w rozszerzonym zakresie, to na zadnych studiach zwiazanych z biologia nie dalabys sobie rady.

Qurde jak mi takie zdania dają do myślenia ;) ... Więc postanowiłam spróbować :wink: ... bo raczej mi nie zaszkodzi ;) ... Dzisiaj pytałam się pofesorki od bilogii o nową mature z bilogii... powiedziała że jest według niej trudna... ale skoro zapytałam się w pierwszej klasie oo to jak mozna się przygotować to powiedziała ze mogłabym dać rade ;) ... ale musiałabym się wziąść do pracy :wink: ... (powie z jakich książek kożystać... powie co należy umieć na nową mature...) No i postaram się.... bo po co cierpieć przez reszte życia w zawodzie którego się nie lubi (dajmy na to że jest więcej miejsc pracy ;) ). I mam też pytanie: Gdzie i w jakim kierunku mogłabym się kształcić z rozszerzoną biologią (bo tylko ją bym chciała w rozszerzeniu)?? Ewentualnie bez rozszerzenia zdawać bym mogła np. chemie... i ostatecznie geografie :] ... hmmm chyba żebym musiała coś jeszcze w rozszerzeniu.... albo jakiś inny przedmiot... Chodzi o to żeby było coś z tej zoosocjologii ;) ... a Etologia hmmm a co konkretnie się tam robi?? ;) I co trzeba zdawać?? (chyba że moge to znaleźdź w internecie---> zobacze)
Zapisane

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #22 : 2004-12-16, 18:08 »
Etologia to dziedzina biologii.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zapraszam na stronę http://www.nencki.gov.pl/ptetol/etologia.htm
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

Shadow_evelyn

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #23 : 2004-12-16, 18:24 »
To to jest cos podobnego... tyle żee hmmm nie wiem co trzeba zdać na maturze ;) .... a teraz raczej nie znajde w necie bo uciekam... heh ale jak ktoś wie to się nie obraże jak napisze :wink: Dziękuje za link ;) może nie wszystko przeczytałam ale mniej więcej załapałam o co tam chodzi :D
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #24 : 2004-12-16, 20:01 »
No, to do roboty! Zycze wytrwalosci i sukcesow :)
Zapisane

Rincevind

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #25 : 2005-05-26, 07:52 »
jest socjobiologia, ale to jest dziedzina socjologii jako takiej i dotyczy najgorszych zwierzatek jakimi sa sapiennsy podobno homo zreszta:-)
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #26 : 2005-05-28, 11:36 »
jest socjobiologia, ale to jest dziedzina socjologii jako takiej i dotyczy najgorszych zwierzatek jakimi sa sapiennsy podobno homo zreszta:-)
Socjobiologia jest dziedziną etologii i dotyczy zachowań w obrębie wszelkich grup zwierzęcych. Zachowaniem ludzi zajmują się psychologia i socjologia.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Rincevind

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #27 : 2005-05-29, 02:33 »
niby masz racje ale naprawde jest dzial socjologii ktry sie tak nazywa, ostatnimi czasy jest trendy, ale purysci socjologiczni niekoniecznie chca uznawac jego istnienie
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #27 : 2005-05-29, 02:33 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #28 : 2005-08-30, 10:44 »
na Białostockim Uniwersytecie jest odrębnie wykładana etologia ale niestety na dzień dzisiejszy tylko w formie monografu prowadzonego przez kierownika naszego zakładu prof dr hab Marka Gębczyńskiego, no i w końcu doczekaliśmy się pierwszej magistrantki piszącej pracę właściwie z etologii, dokładniej zaczęła się ona zajmować stadkiem koników polskich które zostały wypuszczone bodajrze w górnym basenie bagien biebrzańskich, mają one przede wszystkim zapobiec sukcesji na bagnach biebrzańskich i teraz jej zadanie obserwować koniki, gdzie się włóczą itd ;) odrębnie zresztą są tam badania od strony ekologii roślin robione i obserwuje się stopień zgryzania poszczególnych gat. i to w jaki sposób koniki wpłynął szatę roślinną bagien...bo z tego co zauważyliśmy już strasznie pasuje im chroniony iris ;)

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #29 : 2005-08-30, 11:25 »
ile lat juz koniki biegają po biebrzy??? chyba pod koniec 70lat wpuscili, jak rolnikom odechcialo sie karczowac tą sukcesję... swoją drogą ciekawe jak by teraz wyglądała dolina biebrzy bez łosi i koników ...
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.074 sekund z 27 zapytaniami.