Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2]   Do dołu

Autor Wątek: ZOOSOCJOLOGIA  (Przeczytany 6730 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #30 : 2005-08-30, 12:00 »
koniki drogi galago de codi sprowadzono na biebrzę dokładniej w okolice grzęd gdzie zostały wypuszczone w okolicach października lub listopada 2004 roku a wypuszczone zostały dopiero na tą wiosnę a nie pod koniec lat 70tych ;) więc zanim zaczniemy na ten temat dyskutować zapoznaj się z tematem galago

nie przeczę, po to wpuszczono koniki, z nadzieją że w naturalny sposób zachamują sukcesję, dzięki temu właśnie łosie nadal będą tu gdzie są - nad biebrzą


Data wysłania: 2005-08-30, 09:54
sprawdziłam, 25 listopada  2004 przybyło stadko dokładnie 12 koników które ma zostać powiększone o kolejne przywiezione z roztocza oraz o te które już w parku się urodziły...w maju tego roku widziałam już 3 źrebaki biegające w stadzie

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #31 : 2005-08-30, 12:32 »
k_cian ... proszę... błagam... byłem w szkole uczacej zootechyników a nie jasnowidzów.. wytlumacz mi jak tomozliwe ze uczylem sięna sesję ekologiczną w latach 1995-2001 o zasiedlaniu przez koniki terytoriów przy rozlewiskach biebrzy by powstrzymac zarastanie terenów bagiennych... fajnie ze U WAS na STUDIACH robiątesty.. ale wartobybyło poczytac o historii tego rezerwatu.. polecam lekturę ekopartnera z lat 93 95 jak dobrze pamiętam... 

Ma to związek z lenistwem rolników.. ktozy kiedys wycinali na zielonkę roslinnosc, a teraz im sie nie oplaca..
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #32 : 2005-08-30, 13:04 »
galago...proszę...błagam....wytłumacz mi jak to możliwe że park biebrzański twierdzi żę sprowadzili je w tamtym roku a są tam od ho ho i jeszcze dawniej? jak to możliwe że dla naukowców są podawane przekłamane informacje? po cholerę wtedy robić jakiekolwiek badania i po co walczyć o dotacje na nie? po cholerę przewodniczce stada założyli nadajnik radiowy?

jedna sprawa wypasanie miejscami bydła przez prywatne osoby itd a inna wpuszczenie na cały rok bez względu na pogodę itd bez dokarmiania i w mrozy zamykania do szop stada które ma totalnie wolną rękę (może raczej kopyto) w tym gdzie się przemieszcza - na razie na tymczasowych zagrodach
to nie są tereny rolnicze, nie są tereny przy rozlewiskach a już właściwie same rozlewiska, zostały one wypuszczone na tereny turzycowisk i mechowisk i tam mają hamować sukcesję, żeby dostać się do nich na przełomie maj - czerwiec musieliśmy się przedzierać kilka godzin w woderach przez te tereny idąc za przewodnikiem i uważać żeby nigdzie się nie zapaść - bo i to się zdarzyło jednej z osób aż po kolana, dziwiłam się aż że na taki teren wypuszczono konie ale jak się okazuje dobrze sobie tam radzą

szczerze wątpię by ktokolwiek miał tu zmyślać,a ty w tym momencie robisz i z władz biebrzańskiego parku narodowego i z naszego instytutu ot takich niedoinformowanych hobbystów którzy nie wiedzą co robią i są nierzetelnym źródłem informacji, trochę pokory, jeśli masz wątpliwości co do tego kiedy koniki zostały wypuszczone na wolność na terenach bagien biebrzańskich to zadzwoń do siedziby parku i się zapytaj, podać ci numer?

Forum Zwierzaki

Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #32 : 2005-08-30, 13:04 »

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #33 : 2005-08-30, 13:27 »
kurde zmuszasz mnie
pojadę do dawnej szkoly i poszukam w gazetkach o tym...
nie klamałbym, bo po co..
dam sobie rekę uciąc.. nawet przyrodniczy widzialem
ze wzmianką o tym..
nie wiem co mam myslec.. moze mam jakies psychozy :)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #34 : 2005-08-30, 13:44 »
powiem ci ze i ja teraz jestem z deka zakręcona ale nie wiem po co instytucje naukowe miałyby kłamać, jest to zresztą program wspierany przez narodowy funduszu ochrony środowiska i WFOŚiGW, a nasz instytut nie wysyła tam do badań studentów a programami badawczymi tam zajmują się prof i dr zarówno naszego zakładu (zool kręg) jak i innych, studenci co najwyżej w ramach siły roboczej tam jadą ;) ktoś w końcu musi nosić sprzęt, zakładać pow. badawcze, robić zdjęcia fitosocjologiczne i takie tam hehe

tutaj na oficjalnej stronie biebrzańskiego parku narodowego masz krótki artykulik o wprowadzeniu koników choć informacji tu naprawde niewiele i tylko tak jakby hasłami wszystko rzucone...

http://www.biebrza.org.pl/wyd/koniki.html

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #35 : 2005-08-30, 13:46 »
a czy mozliwe ze np chodziło o inną rasę konika ? jak nie to ja ide sie leczyc :?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #36 : 2005-08-30, 14:02 »
jest tylko jeden konik polski jako rasa :) myszaty z pręgą, w typie tarpana ;)

może chodziło ci o inny park?wiem że bodajrze w popielnie mają stadko koników

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #37 : 2005-08-30, 14:31 »
nie wiem, logika nakazuje twoją wersję uznac za prawdziwą..
10 lat to juz troche czasu.. znów mi sie cos ubzdurało..
moze chodzilo mi o popielnie ... :/ nie wiem....
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #38 : 2005-08-30, 20:26 »
galago tak myślałam nad tą naszą dyskusją...wiesz, rolnicy wypasali miejscami bydło - własne konie może też tego nie wiem....może dlatego wcześniej tez wspominano o wypasach w litaraturze? ale stadko puszczono na wolność na terenach parku dopiero tej wiosny

Forum Zwierzaki

Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #38 : 2005-08-30, 20:26 »

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #39 : 2005-08-30, 21:59 »
Mozliwe... ja wiem tylko ze mówili ze wpuszczono konie bo rolnicy sobie "nie radzili" i ze było to na terenie biebrzanskiego.. a co gdzie i jak to nie wiem, bo jakbym wiedzial to bym podal konkrety - niewazne. no offence.
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #40 : 2005-08-31, 10:51 »
żeby nie było że zaraz tylko na wojenną ścieżkę bym wchodziła...taki mały off  8) także za koniki ;)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #41 : 2005-08-31, 11:50 »
hmmm...sorki , jestem laikiem w sprawach końskich ale jak już off...

powiedzcie, proszę,  czym się rózni konik od konia, bo wiem że koni polskich ras trochę jest, a wy piszecie że konik jest tylko jeden. Chodzi o gabaryty zwierza? I poza Pl jest wiecej koników innych ras?
Zapisane

Galago De Codi

  • Gość
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #42 : 2005-08-31, 13:10 »
konik jest mniejszy.. takie cos pomiedzy kucykiem a a koniem cieplokrwistym..
polacy odnowili ich populacje, to jedna z wielkich zaslug polaków do ratowania gatunków..
poczytaj takze o koniu przewalskiego
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #43 : 2005-08-31, 15:10 »
Przewalskiego, akurat znam...łowickiego też :P
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #44 : 2005-08-31, 15:16 »
raczej nie temu konik bo nieduży(mają one bodajrze do 140cm w kłębie który to wzrost jest normalnym także np u koni czystej krwi arabskiej ;) ) ,pod względem wzrostu konie dzieli się najczęściej na konie i kuce,a konie gorącokrwiste są tak nazywane tylko z racji większego temperamentu ;) jest on zaliczany do tzw ras prymitywnych podobnie zresztą jak koń huculski...choć to bynajmniej nie oznacza że jest mniej inteligentny  ;) nie są wymagające jeśli chodzi o utrzymanie, potrafią wcinać nawet turzyce i doskonale sobie radzą w naszym klimacie przez cały rok pod gołym niebem...użytkowane są normalnie pod siodłem, w hipoterapii jest ich bardzo dużo...ale potrafią być straasznie złośliwe i mają z regóły dość trudny charakterek ;)

koniki polskie miały być rekonstrukcją tarpana że tak powiem...i są chyba z nim najbardziej spokrewnione...a ta sympatycznie brzmiąca nazwa? konik polski jest taką samą rasą jak koń arabski, koń holsztyński czy wielkopolski, o koniku polskim jako rasie można znaleźć trochę w necie, zapraszam na moją stronę http://www.daruma.nora.pl, tam w dziale rasy odnaleźć sobie proszę konika, nic trudnego a tutaj zamieszczam kilka zdjęć tegoż oto konia







Forum Zwierzaki

Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedz #44 : 2005-08-31, 15:16 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: ZOOSOCJOLOGIA
« Odpowiedź #45 : 2005-09-07, 19:07 »
Jeżeli dyskusja skierowała się w stronę koników polskich należy przypomnieć nazwisko twórcy tej rasy.Był nim profesor Tadeusz Vetulani.Miałem okazję podziwiać te piękne zwierzęta w pobliżu stawów Echo w Roztaczańskim Parku Narodowym.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: 1 [2]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.114 sekund z 25 zapytaniami.