Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Popęd wiążący  (Przeczytany 2259 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Popęd wiążący
« : 2007-08-20, 20:44 »
Ponieważ sprawa nie jest szeroka znana parę słów o niej. Czasami pewnie zastanawiacie się w jaki sposób zwierzęta dobierają się w pary. Tę kwestię odkryła dopiero w 1970 roku uczennica Konrada Lorenza Helga Fischer. Otóż przy kojarzeniu par jest on niezwykle istotny. Można go porównać do sympatii, pierwszego zauroczenia. To właśnie popęd wiążący a nie miłość jest antagonistą nienawiści. Co ciekawe odgrywa taką samą niebagatelną rolę w kojarzeniu ludzi i jego brak może być przyczyną nieszczęśliwych małżeństw. Przykładem pewien młodzieniec, którego pierwsza miłość była spowodowana popędem wiążącym. Jednakże ożenił się patrząc na swój rozum, a nie serce(popęd wiążący) i był w małżeństwie bardzo nieszczęśliwy. Podobnie jest u zwierząt co potwierdziły badania Johna Coulstona na mewach trójpalczastych. Niedobrane pary tych ptaków często się kłóciły i wychowywały mniej lub wcale piskląt niż pary odpowiednio dobrane.Często się również rozstawały i poszukiwały nowych partnerów. Tak wielka jest siła popędu wiążącego.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedź #1 : 2009-09-25, 23:38 »
o fajny temacik. właśnie jestem w trakcie czytania ksiazki Vita B. Droshera "Cena Miłości". Ksiazka bardzo wciągająca i niesamowita lektura. Spostrzezenia "rozwalają" mne na prawie każdym kroku ;)
Ciekawie autor tez opisuje role i znaczenie popędów, instynktów, warunkowania etc.

No i popęd wiążący-zawsze mialam takie rpzeczucie ze to sie liczy a nie wybór na podstawie rosądku i na podstawie wyglądu drugiej osoby :) ale wiele osob jeszcze uwaza inaczej.

Lekture bardzo polecam :) no i zakupie jeszcze dwie kolejne ksiazki tego autora ;)
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedź #2 : 2009-09-26, 11:26 »
To wszystkie zwierzęta dobierają się w pary, czy raczej nie?
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Forum Zwierzaki

Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedz #2 : 2009-09-26, 11:26 »

rmatysiak

  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedź #3 : 2009-09-26, 14:13 »
ppx-> pewnie że wszystkie nawet koralowce... ;)
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedź #4 : 2009-09-26, 17:44 »
To wszystkie zwierzęta dobierają się w pary, czy raczej nie?
Nie wszystkie (patrz obojnaki). U nie wszystkich dobierających się w pary możemy mówić o popędzie wiążącym (osobiście rezerwuję to pojęcie dla ptaków i ssaków).
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Popęd wiążący
« Odpowiedź #5 : 2009-09-26, 17:47 »
Są ssaki,które są zarówno poligamistami jak i monogamistami - np.lisy pospolite mogą łączyć się w pary,gdzie partnerzy będą sobie wierni,jak i spółkować z przypadkowym partnerem / partnerami - według przyrodników,lisy pospolite są wierniejsze swoim partnerom niż lisy polarne.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.074 sekund z 25 zapytaniami.