Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka  (Przeczytany 16284 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
W tym temacie chciałbym oddać hołd wszystkim gatunkom, które wymarły z winy Homo sapiens. Wiele z nich znikło z naszej planety bezimiennie nim mogłyby zostać opisane. Każdy z tych gatunków ma miejsce w moim sercu i umyśle. Nie wiem czy kiedyś zmienimy nasz stosunek do innych istot. Jedno wszakże jest pewne-nigdy nie uda się nam całkowicie zniszczyć życia zwierzęcego.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #1 : 2007-10-21, 17:49 »
a może wypiszemy tutaj wytępione zwierzaki i do kiedy żyły?

tur - wytępiony w 1627r
kwagga - wytępiony do 1883r
żubr nizinny - do 1918r
krowa morska -  wytępiona w XVIII wieku
wielki ptak nielotny moa - 1500r
Dront dodo - w drugiej połowie XVII wieku
Wilk workowaty - w 1961r
Antylopa modra - 1800r

zwierzęta wytępione w XX wieku
bandikot świnionogi(australijski torbacz)
nezofont haitański
renifer Dewsona
tygrys kaspijski
poturu Gilberta
szczur wyspowy
mniszka karaibska
jeleń Schomburga
owca Odegona
norka morska
żubr kaukazki(odtwarzany obecnie)
tygrys jawajski
------------------------
Cytuj
Lista australijskich zwierząt, które koloniści szybko wytrzebili, jest bardzo długa. Obejmuje ok. 30% gatunków torbaczy, takich jak m. in. poturu o krótkim pysku, jamraj czy walabia Greya. Te ostatnie, bardzo szybkie i trudne do schwytania, były szczególnie poszukiwane przez myśliwych, którzy handlowali ich skórami osiagającymi bardzo wysokie ceny. W 1940 w jednym z ogrodów zoologicznych zginął ostatni przedstawiciel walabii Greya
------------------------
Cytuj
A czy pamiętacie lwa jaskiniowego (Leo spelaea) ?
Bestia ta grasowała w europejskich ostępach od 300 000 do 10 000 lat temu. Są jednak głosy, że na Bałkanach występował jeszcze w I wieku naszej ery. Ocenia się iż był on o około 25% większy niż żyjący obecnie lew afrykański. Zwierzę to żyło w tym samym środowisku co człowiek i to przez długie tysiące lat. Dlaczego przetrzymał tak długo ?
Zapewne dlatego iż był to wielki drapieżnik, który w dodatku preferował trudno dostępne miejsca. Niestety, przykładowy dront Dodo, nie miał możliwości ani manewru, ani samoobrony. To samo dotyczy wielkich ptaków nielotów. Jednak nawet największe drapieżniki, takie jak lew jaskiniowy, południowoamerykański Smilodon oraz europejski Machairodus stanęły wobec przeciwnika z jakim poradzić sobie nie mogły - na coraz lepiej uzbrojonego człowieka, który zaczął coraz bardziej ograniczać ich naturalne środowisko. Zaczął i nie skończył. W ciągu najbliższych kilkunastu lat, prawdopodobnie wyginie najpierw tygrys syberyjski a później tygrys bengalski. Lew afrykański prztrwa znacznie dłużej ale przypuszczalnie nie dotrwa do XXII wieku.
Ludzie pochłaniają pod uprawy, budownictwo, drogi i tym podobne rzeczy, coraz większe obszary terenów na których żyją wielkie koty.
« Ostatnia zmiana: 2007-10-22, 17:08 autor Estel »
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #2 : 2007-10-21, 21:48 »
O mały włos szynszyle też by tu były...
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Forum Zwierzaki

Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedz #2 : 2007-10-21, 21:48 »

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #3 : 2007-10-23, 15:27 »
na pewno są jeszcze inne zwierzęta , może ktoś wypisze  :roll: :P
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #4 : 2007-10-26, 20:33 »
Nie wiem dlaczego w tym zestawieniu Estel znalazł się żubr. Do wytępionych przez człowieka zwierząt nie należy. Wręcz przeciwnie jest wspaniałym przykładem sukcesu w ochronie gatunków znajdujących się na granicy wytępienia. Jeżeli natomiast chodzi o moa to nie był to jeden gatunek ptaka tylko co najmniej kilkanaście.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #5 : 2007-10-26, 20:41 »
Cytuj
Nie wiem dlaczego w tym zestawieniu Estel znalazł się żubr.

przed I wojną światową zamieszkiwał w stanie dzikim jedynie Puszczę Białowieską. W wyniku działań wojennych i kłusownictwa do 1918 nie dotrwał żaden osobnik tej populacji. Odtworzono ją dzięki osobnikom trzymanym w niewoli.

..może moje dane co do żubra są nieprawdą?jeśli tak to sorki :oops:
« Ostatnia zmiana: 2007-10-26, 23:20 autor Estel »
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #6 : 2007-10-27, 20:28 »

przed I wojną światową zamieszkiwał w stanie dzikim jedynie Puszczę Białowieską. W wyniku działań wojennych i kłusownictwa do 1918 nie dotrwał żaden osobnik tej populacji. Odtworzono ją dzięki osobnikom trzymanym w niewoli.

..może moje dane co do żubra są nieprawdą?jeśli tak to sorki :oops:
Po prostu nie zalicza się na szczęście do gatunków wymarłych. W jego restytucji wiekopomną rolę odegrali polscy uczeni.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #7 : 2007-10-29, 02:13 »
czy jamrajów tez juz naprawde nie ma? niedawno byly jakies programy gdzie byly pokazywane...

a Australia.... szkoda gadac... ludzie mieli zabawe wprowadzajac rozne gatunki roslin i zwierzat obce dla tego kontynentu , ktore szybko zagrozily stalym mieszkancom Austarlii... okropne :(

co jeszcze wyginelo? z tego co wiem to

--gołąb wędrowny, w 1914 zmarł ostatni okaz w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati

--papuga karolińska, w 1914 roku w niewoli padł ostatni okaz

--Alka olbrzymia, została odkryta w 1534 roku, wygineła szybko, poniewaz wielorybnicy zywili sie jajami tego ptaka (:( )

--struś madagaskarski, żył do 1600 roku na moczarach Madagaskaru

--Heteralocha(heteralocha acutirostris) ptak z Nowej Zelandii , tepiony ze wzgledu na ozdobne piora  i wyniszczenia srodowiska naturalnego

--Kaczka labradorska, Kaczka zniknela z ziemii w 1875 roku

--tarpan, Zniknął w 1879 r.


a o tych zwierzetach wytepionych w XX wieku nie mialam pojecia :(

Ginacymi gatunkami sa m.in.

--nosorozec jawajski

--sokół z wyspy Mauritius

--aligator chinski

i wiele innych
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #8 : 2007-11-01, 20:22 »
Heteralocha acutirostris nie jest gatunkiem wymarłym. Są doniesienia naukowe o jej istnieniu. Miejmy nadzieję, że nie wymrze. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedz #8 : 2007-11-01, 20:22 »

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #9 : 2007-11-01, 23:19 »
Heteralocha acutirostris nie jest gatunkiem wymarłym. Są doniesienia naukowe o jej istnieniu. Miejmy nadzieję, że nie wymrze. 

hm.. ja mam w ksiazce ten gatunek jako wymarly, ale to pewnie zaobserwowano jakies osobniki-fajnie. Podoobnie bylo z Takahe albo papużka żyjącą w Australii (nazwa nie pamietam :roll:)
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #11 : 2007-11-02, 21:52 »
Szkoda delfina :(
Zapisane
Podpis bez przekazu.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #12 : 2007-11-08, 20:36 »
To pierwszy utracony przez nas gatunek walenia. Dla mnie wielkiego miłośnika cetologii jest to niepowetowana strata.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #13 : 2009-01-11, 12:49 »
Odświeżam, bo oto, co dziś znalazłam na WP:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Wskrzesimy-tygrysa-szablozebnego-i-inne-wymarle-gatunki,wid,10737113,wiadomosc.html

Nauka nie jest w stanie odtworzyć jurajskiego parku z dinozaurami. Ich DNA nie przetrwało do dziś. Brytyjskie pismo „New Scientist" donosi jednak, że dzięki postępom w technologii DNA można będzie wkrótce odtworzyć niektóre inne wymarłe gatunki.

"New Scientist" ułożył listę 10 gatunków, o których wskrzeszenie możnaby się pokusić w przewidywalnej przyszłości. Są to tygrys szablozębny, ważący tonę niedźwiedź, nosorożec wełnisty i glyptodon - pancernik wielkości samochodu osobowego - wszystkie wymarłe 10-11 tysięcy lat temu.

Oprócz tego na listę trafił gigantyczny, 6-metrowy leniwiec o wadze 4 ton i irlandzki łoś o 4-metrowym porożu. Najmłodsi z kandydatów do zmartwychwstania to struś moa z Nowej Zelandii wytrzebiony w XVI wieku, nielot dodo, wymarły w 1690 roku i tygrys tasmański - torbacz wybity przez australijskich pasterzy owiec dopiero co, w 1936 roku.

Najbardziej kontrowersyjna - i najdłużej nieobecna postać na liście „New Scientist" to jednak neandertalczyk, nasz bliski kuzyn o niskim czole wymarły 25 tysięcy lat temu. „New Scientist" przewiduje, że wstępna formuła genomu neandertalczyka powinna zostać opublikowana jeszcze w tym roku.


Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie jakoś realizacji tych zamierzeń... Pancernik wielkości samochodu...
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #14 : 2009-01-11, 12:59 »
jesli chodzi o dodo, czy tygrysa tasmanskiego - jestem za. strus moa - tez. reszta - to paranoja...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedz #14 : 2009-01-11, 12:59 »

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #15 : 2009-01-11, 16:11 »
Powinni ratować te co są, a nie ożywiać wymarłe... :/
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #16 : 2009-01-11, 17:43 »
Powinni ratować te co są, a nie ożywiać wymarłe... :/
a to swoja droga...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #17 : 2009-01-11, 17:52 »
Czy jest sens odtwarzać gatunki,które nie mają już warunków środowiskowych,żeby przeżyć? - i po co - tylko po to,żeby gniły w zoo lub innych parkach,ku uciesze gawiedzi? ... :roll:

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #18 : 2009-01-11, 19:13 »
Czy jest sens odtwarzać gatunki,które nie mają już warunków środowiskowych,żeby przeżyć? - i po co - tylko po to,żeby gniły w zoo lub innych parkach,ku uciesze gawiedzi? ... :roll:
nie wyobrażam sobie puścić na wolność tych gatunków, wielkie, nie mające gdzie żyć, zagrażające tym żyjącym teraz :/
radziłabym się lepiej zastanowić co zrobić by pandy nie wymarły, nosorożec czarny czy inne gatunki, ale jednak ulga że nie uda się odtworzyć dinozaurów...
ale gdzie będzie żył ten leniwiec, ten łoś wielki? w zoo, w zamknięciu, ale co to będzie za atrakcja ile kasy an tym można zarobić, o ile przeżyje...
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #19 : 2009-01-13, 15:27 »
Czy jest sens odtwarzać gatunki,które nie mają już warunków środowiskowych,żeby przeżyć? - i po co - tylko po to,żeby gniły w zoo lub innych parkach,ku uciesze gawiedzi? ... :roll:
Jesteśmy im to winni, ponieważ to my jako gatunek ludzki doprowadziliśmy do ich wymarcia.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #20 : 2009-01-13, 15:43 »
Jesteśmy im to winni, ponieważ to my jako gatunek ludzki doprowadziliśmy do ich wymarcia.
czy da sie odtworzyć cała populacje czy tylko kilka osobników? będą miały gdzie i jak żyć?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedz #20 : 2009-01-13, 15:43 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #21 : 2009-01-13, 16:10 »
Jesteśmy im to winni, ponieważ to my jako gatunek ludzki doprowadziliśmy do ich wymarcia.

Ale czy prehistoryczne gatunki mają szansę na życie w obecnym środowisku naturalnym?,czy nie staną się one tylko ciekawostką,wybrykiem natury,który spędzi życie w zoo? - czy nie lepiej było by / jeśli byłaby taka możliwość / odtwarzać wymarłe gatunki,ale te,które wymarły stosunkowo niedawno,niż gatunki prehistoryczne?.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #22 : 2009-01-14, 18:27 »
Ale czy prehistoryczne gatunki mają szansę na życie w obecnym środowisku naturalnym?,czy nie staną się one tylko ciekawostką,wybrykiem natury,który spędzi życie w zoo? - czy nie lepiej było by / jeśli byłaby taka możliwość / odtwarzać wymarłe gatunki,ale te,które wymarły stosunkowo niedawno,niż gatunki prehistoryczne?.
Nie mam na myśli gatunków prehistorycznych. Zresztą one nie wymarły z naszej winy tylko z przyczyn naturalnych. Mam na myśli gatunki wymarłe mniej więcej od roku 1600 (tak się na ogół przyjmuje tą datę). Myślę, że dla niektórych z tych gatunków (czy wszystkich nie jestem w stanie odpowiedzieć) wciąż istnieją odpowiednie warunki siedliskowe.
Gatunki, które utraciliśmy Lisie były niepowtarzalne i nie miały nic wspólnego z wybrykiem natury. Sklonowane będą takie same. Jednak jest to ciągle melodia przyszłości.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #23 : 2009-01-15, 00:17 »

Gatunki, które utraciliśmy Lisie były niepowtarzalne i nie miały nic wspólnego z wybrykiem natury. Sklonowane będą takie same. Jednak jest to ciągle melodia przyszłości.

Ja nie twierdzę,że te zwierzęta były " wybrykiem natury " - wydaje mi się tylko,ze sklonowane byłyby tak traktowane przez ludzi,jako swojego rodzaju ciekawostka,sensacja... nie ma sensu odtwarzać tych gatunków,które same nie przeżyją w zmienionym środowisku i będą tylko egzystować w jakiś parkach,ogrodach zoologicznych i zarabiać kasę ...

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #24 : 2009-01-17, 09:48 »
Ja nie twierdzę,że te zwierzęta były " wybrykiem natury " - wydaje mi się tylko,ze sklonowane byłyby tak traktowane przez ludzi,jako swojego rodzaju ciekawostka,sensacja... nie ma sensu odtwarzać tych gatunków,które same nie przeżyją w zmienionym środowisku i będą tylko egzystować w jakiś parkach,ogrodach zoologicznych i zarabiać kasę ...
Mimo wszystko mam inne zdanie w tej kwestii. Czy przeżyją okaże się po ich sklonowaniu. Do tego jeszcze daleka droga przed genetykami. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #25 : 2009-01-17, 18:55 »
Mi chodzi,przede wszystkim o takie gatunki:

Cytuj
Są to tygrys szablozębny, ważący tonę niedźwiedź, nosorożec wełnisty i glyptodon - pancernik wielkości samochodu osobowego - wszystkie wymarłe 10-11 tysięcy lat temu.

W tych przypadkach myślę,że to nie ma sensu ... obecnie nawet łoś w mieście stanowi zagrożenie i wzbudza panikę,a co dopiero,takie wielkie okazy - jak nic,byłyby skazane na życie w zoo.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #26 : 2009-01-18, 09:45 »
Mi chodzi,przede wszystkim o takie gatunki:

W tych przypadkach myślę,że to nie ma sensu ... obecnie nawet łoś w mieście stanowi zagrożenie i wzbudza panikę,a co dopiero,takie wielkie okazy - jak nic,byłyby skazane na życie w zoo.

Napisałem powyżej, że jestem przeciwko klonowaniu gatunków prehistorycznych.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Forum Zwierzaki

Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedz #27 : 2009-02-12, 20:13 »

renifer190

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 17
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #28 : 2009-07-21, 00:37 »
norka europejska  została wytępiona w naszym kraju w 1926r.
Zapisane
'' Zwierzeta nie idą do nieba. A ja Nie chcę iść do nieba w którym nie ma zwierząt. ''

rmatysiak

  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ku pamięci gatunkom wytępionym przez człowieka
« Odpowiedź #29 : 2009-07-29, 18:12 »
zgodze się z lisem gatonki które wymarłe niech pozostana tam gdzie 99% gatunków na kartach histori.
Ps wyobarażacie sobie polowanie na t rexa ? do tego sprowadziło by się wskrzeszanie gatunków. Wyłozone piniadze muszą sie zwrócić inwestorowi....
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.087 sekund z 28 zapytaniami.