Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: 250 L - czy ta obsada moze byc?  (Przeczytany 8333 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kareena

  • Gość
250 L - czy ta obsada moze byc?
« : 2007-12-08, 20:18 »
nowe akwarium kupuje dopiero za kilka miesięcy, ale juz dziś po troszku obmyślam co w nim bede trzymac. Paletki odpadaja bo nie chcę zbyt kłopotliwych ryb, Skalary też, bo słyszałam że troszkę agresywne - a zamierzam trzymac też neony innesa.

100x50x50 = 250 L
obsada:

toń:
12 x zwinnik blehera
12 x neon innesa
6 x tęczanka wspaniała
4 x kosiarka
2-4 x prętnik
2 x bojownik samice (być moze dołożę także samca, ale nie wiem czy inne ryby nie zrobia mu krzywdy?)

dno
5 x bocja wspaniała
4 x zbrojnik niebieski
5 x kirysek (jeszcze nie wiem jaki, ale mozliwe ze sterby lub spiżowy)
3 x piskorek??


zastanawiałam sie też nad hokejówkami amazońskimi lub razborami jako 3 stadko ławicówek, ale to juz raczej będzie za dużo ryb.. Co do dna nie wiem czy nie za ciasno będzie, dlatego piskorki maja znak zapytania. (glonojady siedza także na szybach wiec bocja i kirysek powinny sie zmiescic ;) )

2 zbrojniki niebieskie juz posiadam wiec moge im w nowym akwarium dolozyc kolejne 2 takie lub jeden wiekszy (żeby rósł max do 35cm), ale za bardzo sie na tym nie znam - wiem tylko ze taki gibbiceps sie na pewno nie nadaje...

Nad prętnikami jeszcze sie zastanawiam bo nie znam tych ryb i nie wiem nic o nich. Na razie uważam że sa ładne, ale jeszcze muszę o nich poczytac. Czekam na wasze opinie - mam nadzieje uslyszec cos o charakterze danych ryb, może którychs nie powinnam łączyć?
Zapisane

KaCpI

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 146
  • Rybki są cool!!!
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #1 : 2007-12-08, 20:24 »
Bojowniki to odpusc sobie a reszta obsada powinna byc dobra :) jesli sie nie myla najwyzej ktos poprawi mnie
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #2 : 2007-12-09, 11:58 »
Dwie ławice to już wystarczająco, choć propnowałabym tylko jedną, za to większą. Do tego 8 Melanotaenia boesemani (choć dla nich to już dolne granice pH). Zrezygnowałabym z Crossocheilus siamensis (lepsze byłoby większe akwarium) i Betta splendens (te akurat lubią spokojnych towarzyszy). Również ograniczyłabym ilość ryb dennych do np. 6 bocji i 2 zbrojników, lub 8 kirysów i 2 zbrojników czy też 6-7 piskorków i ew. 2 zbrojników.

A może napisz coś więcej o twoich parametrach wody?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedz #2 : 2007-12-09, 11:58 »

kareena

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #3 : 2007-12-09, 16:08 »
Parametrów dawno już nie mierzyłam, ale w moim obecnym akwarium chorób nie ma więc mysle ze wszystko jest w porzadku (podmieniam wode co 5 dni). Kiedyś mierzyłam testami paskowymi, które chyba nie sa zbyt polecane, ale okresliły mi że mam dość twarda wode. A z pH mialam problem bo te testy b.szybko ciemnieją po wyjeciu z wody - tuz po wyjęciu wskazuja ph 7,4 a pozniej 7,6 i wyzej (tu juz odcienie na skali były mylace i nie do odróżnienia - zakładam więc ze mam standardową wodę, skoro neony i zwinniki u mnie nie chorują choc mam je rok).  Na pewno kupię jakies dokladniejsze testy, ale to po swietach, bo teraz mam troszke inne wydatki ;)

Jesli chodzi o proponowane zmiany to wg niektórych źródeł ta teczanka dorasta do 14cm, a kosiarka do 15 - wiec można przyjac że sa jednakowe.. obie ryby chciałabym widziec w swym akwarium. Natomiast bez żalu moge zrezygnować z prętników i piskorków. Bocje i glonojady bym chciała zachować. zaś kirysy chcę głównie ze względu na ich pożyteczność.. Ale jeśli lepiej bez nich to przemyslę to.
Co do bojowników - czy same samice tez nie mogą być razem z tęczankami i kosiarkami?
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #4 : 2007-12-09, 17:58 »
Kareena, tu nie chodzi tylko o wielkość, ale również zachowanie. Chcesz dużo różnych ryb upakować w jednym akwarium, a 250l to wbrew pozorom nie jest aż tak dużo, jak się czasem wydaje. PH masz niestety dość wysokie jak na zwinniki i neony.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #5 : 2007-12-09, 18:00 »
kareena, pomyśl czy nie lepiej zdecydować sie na jeden biotop. ryby chcesz różne więc i różnie czuć się będą w tych samych warunkach. patrząc na dobór gatunków można zrobić azję :) są tam bardzo wdzięczne rybki zatem efekt może być śliczny :)

bo i ja bym zdecydowała sie albo na zbiornika dla bojków albo zrezygnowała z niego. miałam zbiornik dla bojowników i potrzebuje on specyficznych warunków a duże zagęszczenie roślin niekoniecznie innym gatunkom odpowiada.

można zrobić zbiornik tylko dla bojków i przy tym litrażu spokojnie może być kilka samców, jednak to wymaga niemałej cierpliwości i nakładu pracy ;) ale jest to możliwe :)

zwinnik blehera  (am pd)
neon innesa  (am pd)
tęczanka wspaniała  (azja do australii)
kosiarka (azja)
prętnik  (azja)
bojownik samice (azja)

dno
bocja wspaniała  (azja, sumatra)
zbrojnik niebieski (am pd ale dobrze sie chowa w azji ;) )
kirysek  (am pd)
piskorek?? (azja)

azja i am pd maja podobne parametry wody zatem na upartego niektóre gatunki można łączyć w akwa ogólnych, jednak poszczególne gatunki niekoniecznie sie dogadują co do wymagań.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kareena

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #6 : 2007-12-09, 18:50 »
czyli dosc niezle dobralam skoro wyszla mi tylko azja i am-pd - a kompletnie na to nie patrzylam ;) tzn tylko na ph i polecany litraż przy opisach ryb (dla kosiarki pisali że musi być akwarium o dł.90cm).

ja już mam jedną bojowniczkę, która pływa sobie z neonami, zwinnikami, platką i 2 glonkami ;) Więc musze cos z nia zrobic - na razie myslalam zeby byla razem z reszta ryb (+ew. kilka nowych bojowniczek), ale jesli to źle to mogę ja oddac jak juz bede sie przeprowadzac do new baniaka. Akwa tylko dla bojownikow odpada - wole jednak inne ryby.

"poszczególne gatunki niekoniecznie sie dogadują co do wymagań." - dokladnie to o które chodzi?  (pomijając prętniki i piskorki z których juz zrezygnowałam)
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #7 : 2007-12-09, 19:14 »
rosa już zwróciła uwagę na ph które dla zwinników i neonów jest za wysokie.

również albo bocja albo kirysek: 250 to wcale nie tak dużo a bocje małe nie są. byłby zbytni tłok a oba gatunki są płochliwe i lubią sie kryć. myślę ze dobrze by było gdybyś zdecydowała się na jeden kierunek: albo azja albo am pd :) szczególnie ze jesteś blisko takiego rozdziału :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

kareena

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #8 : 2007-12-09, 23:21 »
---dwa cytaty z www.akwafoto.pl ---

NEON INNESA
(Myers, 1936). Dorasta do 4 cm długości. Typowo stadna rybka, w akwarium należy trzymać co najmniej 10 sztuk. (....) Optymalna temperatura 20-26°C, pH 5,5-7,5, woda miękka do średnio twardej.

ZWINNIK BLEHERA
(Géry & Mahnert, 1986) (...) dorasta do 7 cm długości. Najlepiej trzymać stadko. Optymalna temperatura 24-28°C. Woda miękka do średnio twardej, pH od 6 do 7,5.

---koniec cytatu----


wiec mam ph około tych 7,5 - nie jest im tak zle ;) Dodatkowo mam dwa korzenie dla zbrojników wiec trochę zakwaszam. temperature mam 25 stopni.

Jesli chodzi o wybór  bocja czy kirysek, to jednak wole bocję :) Z kirysków mogę zrezygnować albo wybiore gatunek nie przekraczający 6cm (panda, strumieniowy,itp)

Na chwile obecną planuję tak:

12 x zwinnik blehera
12 x neon innesa
6 x tęczanka wspaniała
3-4 x kosiarka
1 x bojownik samica (ta co aktualnie mam, do czasu aż zdechnie lub jesli beda problemy to ją oddam)

5 x bocja wspaniała
3-4 x zbrojnik niebieski

i być może:
5 x kirysek (chyba że uznam iż brak im kryjówek i ogólnie miejsca)

zrezygnowalam z prętników, piskorków oraz z powiększania ilosci bojowników (w przyszlosci brak bojownikow). Glonojady z bocjami powinny sie dogadac.  Kosiarka jest rybą stadną wiec chciałam 4 sztuki, ale jeśli lepiej mniej to beda 3. Co do kirysków to pójdę za wasza radą.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedz #8 : 2007-12-09, 23:21 »

mitrandir

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1267
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #9 : 2007-12-10, 02:49 »
ja bym jednak dał kiryski tylko ze ich musisz miec stadko. proponuje niebieski albo spizowy
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #10 : 2007-12-10, 11:43 »
Wiele źródeł podaje za optymalne wartości pH dla zwinnika bleheri w granicach 6-6,5. W takich warunkach ich ubarwienie staje się intensywne. A pamietam, że na Twoich zdjęciach ich czerwień była blada i nie sięgała daleko, co między innymi jest skutkiem zbyt wysokiego dla tych ryb pH. Woda miękka i lekko kwaśna to również polecane warunki dla neona innesa. Podawane zazwyczaj zakresy określają jedynie ogólne granice i czasem róźnią się w zależności od źródła informacji. To samo dot. wielkości akwarium, wiele źródeł podaje dla kosiarek  min. 150 cm (ca. 375 l) i zaleca grupę z 5-8 osobników (ze względu na podział agresji).
Zapisane

bm1367

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #11 : 2007-12-10, 17:44 »
kareena bardzo polecam bojownika ale samca. Mój Aleksander żyje z bardzo różnymi gatunkami ryb w 50 l akwa wysokim na 60 cm. Mam danio 3 różne gatunki , gupiki, molinezje, kardynałki, żałobniczki, kiryski ,  platki i mój bojuś uwielbia skalara którego dostałem . Nie gryzą się jeśli masz duże akwarium jeden bojuś nic nie zrobi a w dodatku jak sie przyzwyczai podpływa gdy podchodzisz do akwarium. Wdzięczna ryba ;)
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #12 : 2007-12-10, 17:54 »
bm1367  nie masz czym sie chwalić bo masz nie tylko przerybienie ale i pomieszane biotopy oraz niedostosowane warunki dla gatunków. twoje zdanie zatem jest mało wiarygodne w materii doradzania.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #13 : 2007-12-10, 18:00 »
Skalara....jakie ty ryby tam trzyymasz  :O   .... ten świat na psy schodzi
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

kareena

  • Gość
Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedź #14 : 2007-12-10, 21:01 »
Zwinnik blehera z akwafoto -

(wziete z następujacego linku: http://akwafoto.pl/display.php?id=0012500007 )


Zwinnik blehera z mojego akwarium

Dla mnie wygladaja tak samo.. (pomijam fakt braku grzbietowej płetwy - ta rybka od początku jej nie miala, a mam ja od listopada 2006 :) )
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: 250 L - czy ta obsada moze byc?
« Odpowiedz #14 : 2007-12-10, 21:01 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.119 sekund z 26 zapytaniami.