Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Pomoc dla początkujących  (Przeczytany 14755 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojcio

  • Gość
Pomoc dla początkujących
« : 2006-05-18, 23:39 »
Witam!

Zakładam nowy temat aby bardziej doświadczeni podzielili się swoją wiedzą z początkującymi.
W każdym temacie jest tak że ktoś musi zacząć pierwszy... więc zaczynam.
Zawsze chciałem mieć akawrium... i wkońcu mam.
Jak dla mnie jest dość duże ma aż 60l, ale nie bede się rozpisywał.
Napisze co mam i jakie mam pytania.

Awarium 60l, profilowane
http://www.superpreis.pl/product_info.php/cPath/38_54/products_id/1

Grzałka 100W Aquael
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=10663&langId=1000&parent_category_rn=10612

Filtr gąbkowy z napowietrzaczem, Unifilter 280 firmy Aquael
https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=10755&langId=1000&parent_category_rn=10591

Dno z drobnych kamyczków, warstwa około 4cm. Planowana "wysepka" z boku z drobnego żwirku albo piasku.

Dwie sztuczne roślinki po bokach, jedna żywa (długie zielone paski)

Ozdoba pośrodku http://www.superpreis.pl/product_info.php/cPath/40_70/products_id/158

Oświetlenie, jarzeniówka 15W

Woda, utrzymywana temp. 26stC, innych parametrów nie znam, napowietrzana kilka godzin dziennie.

Pokarm, narazie tylko płatki proteinowe Tropical firmy Tropical.

Rybki:
skalar diamentowy 2szt
kiryski 2szt
glonojadki 2szt
gupiki 2pary (4szt)
żałobniczki 2szt
trzciniak Erpetoichthys calabaricus (planowany niedługo)
Wszystkie ryby oprócz żałobniczek kupione były razem i są już razem od 2tygodni, żałobniczki dodane 2dni temu. Wszystkie są podobnej wielkości.

I tu nasuwają się pytania, czy filtr mam odpowiedni, czy też zmienić na jakiś bilogiczny, ale na jaki ??!!
Czy ilość ryb nie jest za duża, czy Trzciniak jest odpowiednią rybą (widziałem kiedyś i bardzo mi się podobała)?
Co moge jeszcze zrobić dla milusińskich ???
Czym karmić ???
Jakie rośliny kupić !!!???

A oto moje akwarium w całej okazałości.
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/IMG_2717.jpg

Z góry wielkie dzięki !!!
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #1 : 2006-05-19, 11:48 »
Cytuj
czy filtr mam odpowiedni, czy też zmienić na jakiś bilogiczny, ale na jaki ??!!
Wg stron polskojęzycznych Unifilter 280 jest do zbiorników 30-60l, jednak np. na stronach niemieckich podawane jest 10-40l. Filtr ten będzie wystarczającą filtacją w zbiorniku nieprzerybionym i z odpowiednią ilością roślin. Czyli jako pierwsze proponuję ich dokupić, bo jedna Vallisneria to mało (umieść ją najlepiej z tyłu zbiornika, ponieważ ten rodzaj, który posiadasz rośnie dość wysoki).
Praktycznie każdy filtr pełni filtrację biologiczną (jeśli nie jest codziennie czyszczony) i mechaniczą. Obserwuj NO2, jeżeli zbiornik jest dojrzały, a mimo to NO2 jest obecne to najczęściej filtracja jest zbyt słaba.

Wydaje mi się, że masz dość gruby żwir. Jaką ma granulację? Rośliny rosną lepiej, gdy żwir ma np. granulację 2-5mm, a i czystość utrzymać wtedy łatwiej.

Cytuj
Czy ilość ryb nie jest za duża, czy Trzciniak jest odpowiednią rybą (widziałem kiedyś i bardzo mi się podobała)?
Obsada wymaga poprawy. Skalarom poszukaj nowego domu, w tak małym i niskim zbiorniku skarłowacieją, a tego przecież nie chcemy. Kiryski podobnie jak żałobniczki to ryby żyjące w stadach, a 2 szt. stadem nie są. Jakie ryby podałeś pod pojęciem glonojadki (jest wiele gatunków różniących się znacząco wymaganiami i osiąganą wielkością)? - podaj najlepiej łacińską nazwę lub zamieść fotkę. Ryby te w większości przypadków potrzebują w diecie celulozy, dlatego koniecznie umieść w akwarium korzeń lub łupinę od kokosa.

Erpetoichthys calabaricus wymaga większego zbiornika (od ok. 100 cm długości), poza tym są to ryby stadne (min. 5 szt.). Wewnątrzgatunkowo nie ma wśród nich agresji, jednak chętnie konsumują mniejsze rybki. Preferowane jest również podłoże z drobnego piasku, duże zarośnięcie zbiornika roślinami i wiele kryjówek z korzeni i kamieni. Tak więc sam widzisz, że trzymanie jego w twoim akwarium odpada.

Cytuj
Czym karmić ???
Pokarmem zróżnicowanym (płatki lub np. tabletki różnych producentów, warzywa, pokarm żywy/mrożony/suszony). Trochę przepisów znajdziesz na http://klub.chip.pl/akwaria/akk/s_kk.html

Cytuj
Co moge jeszcze zrobić dla milusińskich ???
Zapewnić im odpowiednie warunki (dodać roślin, zadbać o prawidłowe parametry wody, wystarczająco często wykonywać jej podmiany i odpowiednio karmić rybska).

Cytuj
Jakie rośliny kupić !!!???
Biorąc pod uwagę wielkość twojego akwarium propnowałabym rośliny drobnolistne, nie osiągające dużych rozmiarów (np. przód: Glossostigma elatinoides, Cryptocoryne parva, Echinodorus tenellus, Lilaeopsis brasiliensis, środek: Blyxa japonica, Cryptocoryne wendtii, Eleocharis acicularis, tył: Bacopa, Cryptocoryne beckettii, Eleocharis vivipara, Eusteralis stellata, Egeria, Mayaca). Ze względu na to, iż żałobniczki chętnie odpoczywają pod dużymi liśćmi dałabym również np. 1x Echinodorus parviflorus.

Mam nadzieję, że spodoba ci się akwarystyka i niebawem będziesz mógł pochwalić się pięknie wyglądającym zbiornikiem. Powodzenia :)
Zapisane

Wojcio

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #2 : 2006-05-19, 21:04 »
Jeśli chodzi o gruboś żwirku to warstwa wierzchnia jest z nieco grubszego, ale pod nim są drobniejsze, około 4-6mm.
Obserwacja NO2 ??? hmmm temat mi nieznany, jakieś testy należy zrobić ?
Po roślinki jutro jade, zobacze co mi doradzą w sklepie.
Co do trzciniaka, bardzo go chce !!! Mieliśmy go u nas w pracy i był poprostu śliczny, ale pewnego dnia przestał pracować nasz filtr zewnętrzny i wpłynął do rurki skąd woda wypływa i niestety niezdołał się wydostać.

Jak tylko mi się uda to umieszcze zdjęcie naszego akwarium w pracy, wielkie i gołe, poprostu tragedia. W zeszłym roku wyzdychały wszystkie sumorekiny 5szt (każdy miał około 20-30cm) oraz wspaniały okaz glonojada (przypominał Plekostomusa, ok. 35cm). Szef twierdził że to ze starości, ale wg niego akwarium wogóle nie potrzebuje filtra i grzałki. Ostatnio wziąłem się za nie, zacząłem od oczyszczenia podłoża z resztek pokarmu, wylałem 5 wiader "brązowej" wody.
Teraz w akwarium pływają:
- Zbrojnik lamparci (tak przynajmniej wygląda), nie znam poprawnej nazwy (35cm)
- welonki 2szt (grubasy, brzuch jak piłeczka do golfa)
- żałobniczki 2szt
- węgorz ciernisty 3szt (każdy około 20cm)
- pielęgnica (podobna do Pielęgnica Sajica) 4szt (jakaś z własnej hodowli)
- mieczyk 1szt
- skalar, 2 duże (chyba Żaglowiec) i 3 mniejsze
- kiryski pstre 2szt, małe, mają za zadanie oczyszczać dno

Wyposażenie akwarium, na dnie żwir i pośrodku korzeń.
Jak wstawie zdjęcie, to ocenicie i też bede prosił o porade jak to akwarium uratować, bo nie wiem jakim cudem ryby w nim żyją.
Tył zbiornika http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/akwarium%20towarowa/DSCF0802.JPG
Przód zbiornika
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/akwarium%20towarowa/DSCF0801.JPG
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/akwarium%20towarowa/DSCF0799.JPG
« Ostatnia zmiana: 2006-05-19, 22:57 autor Wojcio »
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedz #2 : 2006-05-19, 21:04 »

Dory

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2527
  • Khajiit has no time for you! [']
    • WWW
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #3 : 2006-05-20, 08:48 »
cóz nie jestem pewna ale o ile wiem skalarki to ciepłolubne rybki natomiast welony wolą chłodniejsze wody ... I też nie jestem pewna ale mieczyki chyba są stadne (miałam kiedyś wieeelkie akwarium z całym stadem mieczyków ... to była wręcz hodowla... ) ale specem od akwarystyki nie jestem ;)
Zapisane
Did you want play pazaak?
Mårran

Praying to yourself, my Lord? That's not a good sign. Or perhaps it is. Prince of Madness, and all that.:eh:
give me some fish, give me give me some fish...

lux ferre

sylwas

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 265
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #4 : 2006-05-20, 11:43 »
Wojcio, na szefa jest metoda: powiedz mu, że wedlug chinczykow dobrze przygotowane i zadbane akwarium pomnaza zyski a jesli jest zaniedbane i wrecz martwe (padaja rybki)to same straty i klopoty dla firmy. powinno byc zywe i energetyzujace oraz robic mile wrazenie dla oka to wtedy jest OK.
on niech da ci pozwolenie i pieniadze na jego poprawe, kupno roslin i potrzebnego sprzetu a ty sie przylozysz do tego aby bylo zadbane i dzieki temu firma zyska. to poprostu kiepska energetyka dla firmy i nalezy to poprawic - nic innego jak feng-shui.

powinno zadzialac ;)

a swoja droga calkowity misz-masz jesli chodzi o obsade - gdzie zimnolubne welony i pielegnice razem?  :shock:
welony oddac koniecznie do kogos zaprzyjaznionego albo ostatecznie do sklepu na wymiane za np inne rybki albo roslinki. ja tak robilam oddalam jednego karasia bo mi tak urosl, ze nie bylo miejsca dla innych  - welonek. zamienilam w sklepie wlasnie na roslinki.
co do innych gatunkow takich jak skalary to sie nie wypowiem bo nie znam ich naturalnych warunkow ale trzeba by polaczyc tak gatunkami aby mialy podobne warunki jak w naturze.
powodzenia
 :wink:
Zapisane
Lepiej jest mieć częściowo rację niż być całkowicie w błędzie!

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #5 : 2006-05-20, 12:33 »
Wojcio, podaj jeszcze wymiary akwa z pracy, częstotliwość podmian i jeżeli masz możliwość sprawdzić to parametry wody (NO3, KH, GH i pH). Na razie jedyne co można powiedzieć, to to, iż obsada do poprawy. Kupno filtra i grzałki to konieczność (tym bardziej, że w akwarium tym brakuje roślin, które "rozprawiałyby się" z wieloma szkodliwymi substancjami wydalanymi przez ryb).

Wracając do wcześniejszego tematu, NO2 (podobnie jak i inne parametry) można sprawdzić robiąc test wody (testy zakupić można np. w akwarystycznym). O parametry kranówy możesz zapytać w wodociągach (lub poszukać ich na stronie www, jeżeli takową twoje wodociągi posiadają).

Cytuj
Co do trzciniaka, bardzo go chce !!!
Skoro bardzo podobają ci się trzciniaki, to przygotuj odpowiednie akwarium z myślą o ich potrzebach (zbiornik dużej wielkości, dobrze przykryty, z bardzo dużą ilością roślin i kryjówek, podłoże najlepiej z piasku, połączenie jedynie z dość dużymi rybami).
Zapisane

Wojcio

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #6 : 2006-05-20, 13:18 »
Wojcio, podaj jeszcze wymiary akwa z pracy, częstotliwość podmian i jeżeli masz możliwość sprawdzić to parametry wody (NO3, KH, GH i pH). Na razie jedyne co można powiedzieć, to to, iż obsada do poprawy. Kupno filtra i grzałki to konieczność (tym bardziej, że w akwarium tym brakuje roślin, które "rozprawiałyby się" z wieloma szkodliwymi substancjami wydalanymi przez ryb).
Wymiana wody - jak się ktoś zlituje, czyli ja, ostatnia znana mi przerwa pomiędzy podmianą to jakieś 3miesiące, jeśli nie dłużej.
Grzałaka jest dość dobra, filtr też, zewnętrzny i duży z różnymi wkładami (gąbka, jakieś kamyczki i wapniaki).
Co do roślin to mam przyzwolenie na kupno ale za rozsądną cene, 50-60zł. Ale gadałem z pracownikami, że się złożymy na więcej.
Akwarium w pracy ma około 100/40 i około 50cm wysokości, ale jeszcze zmierze.


Dzięki za pomoc, zaraz wybieram się dużego sklepu Exotic-ZOO w Białych Błotach, zobaczymy z czym wróce.
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #7 : 2006-05-20, 17:03 »
Udanych zakupów :)
Zapisane

madziuneczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 172
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #8 : 2006-05-20, 19:55 »
Dobrze robisz!!! Ratuj te rybki
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedz #8 : 2006-05-20, 19:55 »

Wojcio

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #9 : 2006-05-21, 11:58 »
Roślinki zakupione, ale obsługa w sklepie tragiczna, mówie co mam za akwarium i jakie mam ryby i się pytam jakie roślini moge mieć, a słysze pytanie, a co się panu podoba? no ku.... jak ja bym tak sprzedawał w sklepie komputery to nic chyba bym nie sprzedał
Kupiłem m.in. Lilaeopsis (trawka drobna), dracena sanderiana-white, hygrophila polysperma, oraz coś z większymy liści z bordowymi plamkami i jeszcze jakaś jak znajde nazwe to napisze.
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #10 : 2006-05-22, 08:55 »
Dracene mogłeś sobie podarować, nie wytrzyma długo w akwarium. Lilaeopsis to dobry wybór - ładnie się prezentuje. Koniecznie zamieść fotki, jak już wszystko posadzisz.
Zapisane

Wojcio

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #11 : 2006-05-22, 09:13 »
No to obiecane fotki:
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/IMG_2806.jpg
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/IMG_2807.jpg
http://www.tvogrody.com/maciej/Wojcio/IMG_2808.jpg

Po lewej jeszcze będzie fajna ozdoba, gotowana długo kilka razy wg przepisu z forum, ale to niespodzianka. :D
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #12 : 2006-05-22, 15:52 »
Roślina z plamkami to zapewne jeden z gatunków echinodorusa (możliwe iż to ozelot), natomiast ta z okrągłymi listkami to Hydrocotyle leucocephala (łatwa w uprawie, rośnie szybko).
Zapisane

kasiek 23

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #13 : 2006-05-27, 21:58 »
witam zamierzam kupić sobie aksolotla meksykańskiego i chcialam sie zapytac jakie podstawowe rzeczy musze do niego zakupić żeby za szybko nie padł?ps jesli mozecie to podajcie tez przyblizone ceny tych rzeczy jak i samego aksolotla:)pozdrawiam i czekam na odpowiedzi:)
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #14 : 2006-05-28, 12:56 »
Kasiek, akwarium dla jednego dorosłego Ambystoma mexicanum powinno mieć wymiary 80x40x40. Dorastają one 30cm, więc dla pary wg wielu źródeł stanowi zbiornik o długości 100 cm. Ważne jest również aby dobierać osobniki o podobnej wielkości. Temp. ok. 18°C (nie mniej niż 15 i nie więcej niż 25). Woda powinna być wydajnie filtrowana, a sam zbiornik regularnie czyszczony. Zalecane jest przynajmniej 15 centymetrowe podłoże z piasku i drobnego żwiru.

Ambystoma mexicanum żywią się larwami, insektami, rybami i mrożonkami.

Źródło:
http://www.reptilica.de/shop/product_info.php/products_id/262/lang/german/index.htm
http://www.caudata.org/cc/species/Ambystoma/A_mexicanum.shtml
Najwięcej informacji znajdziesz na http://axolotl.profiforum.de/ - jeżeli będziesz mieć problemy z tłumaczeniem - daj znać.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedz #14 : 2006-05-28, 12:56 »

kasiek 23

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #15 : 2006-05-28, 16:57 »
PorannaRosa,dzięki za info  tylko szkoda,że wszystko jest po niemiecku i nic z tego nie rozumiem:(Jak możesz to przetłumacz mi kilka podstawowych info:)pozdrawiam
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #16 : 2006-05-29, 15:18 »
To może najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to długo żyjące zwierzę (średnia to ok. 16 lat, choć niektóre osobniki dożyły 25):
1. Filtr powinien być tak umieszczony, aby mało poruszał wodą.
2. Jako podłoże zalecany jest piasek, średniej granulacji żwir bywa połykany i mogą być problemy z jego wydalaniem.
3. Najlepiej nie łączyć akselotów z rybami itp.
4. Unikamy zbyt wysokiej temperatury (nawet latem nie powinna ona przekraczać 25 stopni).
5. Sensowne jest zmniejszenie czasu oświetlenia oraz minimalne obniżenie temp. w zimowych miesiącach.
6. Woda (pH 7-7,6, akceptowalne bywa jednak 6,5-8, GH  6 - 16). Autor zaleca tu dla zbiornika 80x40 wysokość słupa wody 26cm.
7. Trudności stanowi utrzymanie w takim zbiorniku roślin, dlatego zalecane są wytrzymałe gatunki.
Zapisane

Wojcio

  • Gość
Odp: Pomoc dla początkujących
« Odpowiedź #17 : 2006-07-24, 19:57 »
aaaaaaaaaaaaaaaa POMOCY
w pracy znalazłem coś na liściu !!!
Wygląda to na ikrę skalara, ponieważ broni tego bardzo gorliwie !!!
Co robić ????


Już nic nie trzeba robić :(
Dziś już nic nie ma na liściu :(((((
« Ostatnia zmiana: 2006-07-25, 17:19 autor Wojcio »
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.083 sekund z 28 zapytaniami.