Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Obsada .........  (Przeczytany 8625 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Obsada .........
« : 2008-01-16, 17:30 »
Heja!!!!Obecnie mam 25 litrowe akwa a w nim:
*Parka bojowników
*Parka gupików
*I glonojad
Czy waszym zdaniem to jest przerybienie?????Odrazu mówie mój bojcio nie podgryza tych gupików.Po drugie chciałabym sie was spytać jakie rybki proponujecie,do akwa 45l???,oprócz tych co już mam(chyba że nie moge więcej..)Wiem że jest na forum kilka takich propozycji do 45 l ale w nich nie pisano juz od 120 dni.
Spytam sie też was jakie rybki sa proste w hodowli i łatwo sie rozmnażają (oprócz gupików;p)A oże proponowalibyście większe akwkarium tylko bez przesady!!

Prosze też nie karccie moich wypowiedzi że np zwariowałaś itp bo ja dopiero zaczynam swój ''mały świat'' z akwarystyką
 :wink: :hmn: :lol22:
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #1 : 2008-01-16, 18:27 »
Zbrojnik jest za mały do takiego akwa....

45l.... no nie za dużo, może kup chociaż 80l., lub 112 :)
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #2 : 2008-01-16, 18:48 »
po co ci łatwe do rozmnażania rybki? jak się za szybko rozmnażają to jest kłopot dla akwarysty... spójrz chociaż na gupiki : samica może co 4-6 tygodnii rodzić 4-90 młodych... przyjmijmy, ze masz 3 parki gupików, każda samica rodzi 20 młodych co 5 tygodni...razem 60 gupików więcej, po jakimś czasie te 60 gupików zaczęłoby jeszcze rozmnażać się między sobą, a przyjmijmy, że tam w tych 60 jest 40 samic i 20 samców... razem na samca wypada wtedy 2 samiczki, które, załóżmy, urodzą po 10 młodych... więcej liczenia? co byś z tym "przybytkiem" zrobiła? bo chyba aż tyle zoologicznych nie ma, a tak dużo jeden zoologiczny nie przyjmie...
uwierz mi, nie kupuje się ryb ze względu na ich dużą rozrodczość, a raczejna warunki, jakie możemy zapewnić...
co do tych wyliczeń, nie, nie przesadzam... miałam podobną sytuację,na szczęście pobliski zoolog akurat miał 1 wolne akwa 200l + gdzie było tylko 10-15 zbrojników i tych 40 gupików (zostawiłam sobie tylko samców) ma tam sporo miejsca... nie jestem najlepszym akwarystą, ale tyle wiem bardzo dobrze... mam rację, akwaryści?
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

Forum Zwierzaki

Odp: Obsada .........
« Odpowiedz #2 : 2008-01-16, 18:48 »

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #3 : 2008-01-16, 19:05 »
Masz ... :)
Przykoleguje się pod twój post :)

natka powinnaś kupić ryby, które będą miały u ciebie dobre warunki (na które składają się: litraż akwa, parametry wody, zaciemnienie, zagęszczenia roślin..... i inne ryby)  a nie te, ktore się będą rozmnażały jak szalone :P

A zresztą co my o rybach gadamy, masz przygotowane akwarium??

Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #4 : 2008-01-16, 19:27 »
Nie nie mam,ale miałam kupić większe jak urodzą mi sie gupiki ;p.....No to przynajmniej powiedzcie mi jakie ryby są wystarczająco łatwe hodowli(nie chodzi mi o rozmnażanie).I podajcie mi jakie roślinki do takiego akwa o temperaturze mniej więcej ok26 stopni.Takie akwarium jak 80 czy 112 litrów nie wchodzi w gre,bo mam za mało miejsca :oops:
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #5 : 2008-01-16, 19:37 »
nie ma co rozmawiać o rybach, jezeli akwarium nie masz przygotowanego... podstawowy sprzęt jest ci potrzebny : akwarium, grzałka, filtr, przydatny też jest czyścik i odmulacz ( wiem, bez tego miałabym 2x więcej pracy z czyszczeniem akwa)...
poza tym, jaki litraż planujesz? jeżeli nie masz pojęcia, zmierz, jakie akwa może mieć max wymiary, i wpisz tutaj, my ci powiemy i będzie o czym rozmawiać (dł x szer x wys)...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #6 : 2008-01-16, 21:01 »
dł35 sz30.wys35 ale może byc troszke więcej
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #7 : 2008-01-16, 21:16 »
Sorry to nie te wymiary może mieć 45dł sz 35 wys35 tak mniej więcej :wink: ;p
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #8 : 2008-01-16, 21:21 »
Akwarium o takich wymiarach ma 55litrów.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Obsada .........
« Odpowiedz #8 : 2008-01-16, 21:21 »

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #9 : 2008-01-16, 21:32 »
No więc co sądzicie  o takim akwa(55l)???? jakie rybki oprócz tych co mam mogę tam jeszcze dokupić??????
A jakie roslinki???
ps.W miare dostępne rośliny!!
;*
;*
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #10 : 2008-01-16, 21:43 »
nooo, lekko ponad ;)
więc raczej welonów ani większych ryb tam nie będziesz trzymać...
z drobnicy gupiki, ale tylko samców lub względnie jedną samicę, ale małe szybko do zoologicznego musiałabyś oddawać
danio każde nadawałoby się do takiego akwa, ale trzeba pamiętac o tym, że to rybki stadne, więc sztuk 7 +;
razbory klinowe też są ładne, choć osobiście wolękolorowsze;
z odrobinkę większych to z tego co sama do swojego akwa czytałam to parka ramirezek by miała dobrze,ale tylko jedna;
proporczykowce z kap lopez, ładne i niewymagające, jednak trudne do zdobycia... tyle wiem z własnych doświadczeń z portalami akwarystycznymi i tylko tyle ci mogę doradzić...
no a poza tym, ważne są warunki, jakie możesz zagwarantować rybom, ważny jest nie tylko litraż...
pamiętam moje pierwsze akwa: kupiłam 5,5l akwa, kolorowy żwirek, sztuczną roślinę i wpakowałam do tego 5 gupików (ja głupia słuchałam się sprzedawcy)...
ale teraz w 60l trzymam 4 gupiki, 7 neonków i małego zbrojnika... może coś dokupię? tak jakoś pusto w moim akwa...

rośliny żywe czy sztuczne? zanurzone, pływające czy pół na pół? ja osobiście kupiłam jakąś roślinę żywą(kij wie co to za czort  :mysli: ) i myślę jeszcze dokupić gęstą ładną dobrą na kryjówki... na roślinach się nie znam, ale chyba wszystkie mają bardzo podobne wymagania i są łatwe w utrzymaniu...
EDIT: ojjj, jak akwa 55l para bojków i para gupików? ja nie sądzę... do bojków dokupować jeszcze? to, że NA RAZIE bojek nie podgryza gupików, o niczym nie świadczy... po prostu na razie mają dosyć przestrzeni życiowej, by o nią nie walczyć. jak dokupisz trochę ryb, może pojawić się ten problem.
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #11 : 2008-01-17, 13:05 »
Propozycje obsad do akwa 54l (skopiowane  z innego forum):
a. harem prętnika karłowatego [zamiennie może być bojownik],4x kirysek panda[pstry],4x otosek.
b. 8x neon innesa [zamiennie mogą być inne stadne rybki: danio, razbory],4x kirysek panda[pstry],4x otosek.
c. harem pielęgniczki żółtej [lub parka pielęgniczki ramireza],5xotosek.
d. 8x kirysek pstry, 6x otosek, 4x Proporczykowiec z Kap Lopez lub Scheela, 3x Szczupieńczyk karłowaty
e. 15x neon innesa, 3x otosek, 4x kirysek spiżowy
f. 5x molinezja, 4x danio, 8x neon innesa
g. 7x neon innesa, 3x prętnik, 3x kirysek
h. 4x kirysek albinos, 10x rasbora klinowa, 4x otosek
i. 10x neon inessa, 5x otosek, harem prętnika karłowatego
j. harem prętnika karłowatego, 6x kirysek 10x razbora klinowa

Jak chcesz to zostaw te rybki co masz i  coś do nich dołóż lub poprostu wymien obsade na jakąś inną.

Roślinki ZDECYDOWANIE polecam żywe. Nie rozumiem jak można wkładac plastik do akwarium..
Proponuję zaopatrzyć się w pokrywę(te sklepowe czesto wcale nie są takie dobre,taniej i lepiej można wykonać pokrywę samemu-tu mam na myśli pomoc kogoś dorosłego ;) ) z oświetleniem (min. 0.5W na litr) i dac jakieś niezbyt wymagające  i szybko rosnące rośliny : moczarki,żabienice,kabomby,kryptokoryny,rogatki,wywłóczniki,mchy,ceratopteris(takie paprotki xD),nurzańce("trawki")...
Na dno dosyć drobny żwirek,pod korzenie np. żabienic czy kryptokoryn jakąś tabletkę nawozową(kupisz w zoologu) i  powinno rosnąć ;]
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #12 : 2008-01-17, 13:50 »
ja w miejscowym centrum ogrodniczym w któym mieści się też zoologiczny kupiłam ziemię do roślin akwarystycznych, na to  (jak w instrukcji) 1cm warstwa żwirku a posadzona roślinka rośnie superszybko! w dniu posadzenia miała jakieś 10cm a po trzech miesiącach miała już 30-40cm i musiałam ją podciąć, bo ponad wodę wystawała... i na szczęście to ją troszkę przyhamowało...
c. harem pielęgniczki żółtej [lub parka pielęgniczki ramireza],5xotosek.
co do tych "haremów" pielęgniczek... o żóltych nie czytałam, ale o ramirezkach godzinami czytałam na forach i portalach akwarystycznych... haremu raczej nie, na 2 chyba parki wymagania są 50l a przy duuużej ilości kryjówek 40l może być... ale harem? nie jestem pewna...
jak mi parka ramirez w 50l z, jeszcze wtedy, 7 gpukiami nie przeszło, zagryzły ramirezki 3 gupiki i pięnke rybusie trza było oddać (pielęgniczki)...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #13 : 2008-01-17, 18:12 »
"Ziemię" tzn. zapewne takie specjalne podłoże dla roślin np. Filtrusa ,prawda? Bo ziemia w akwa to w większości przypadków by kataklizm spowodowała :P. Albo podłoże dla roślin to bardzo dobra rzecz,tylko radziła bym dawać na to zdecydowanie grubszą warstwę żwirku,bo po 1) rośliny się lepiej ukorzenić będą mogły a przede wszystkim przy takim podłożu trzeba uważać przy grzebaniu czy przesadzaniu roślinek itp. bo nawóz może się zbytnio 'uwolnić' do wody i  glony gwarantowane.
Ja zamiast tego mam na samym dnie warstwę naturalnego torfu(nieodkwaszany,bez nawozów,naturalny,włoknisty - to bardzo ważne!) + na to 4-5cm żwirku + pod ukorzeniające się rośliny tabletki JBL nawozowo-gliniane.

Co prawda na pielęgniczkach zbytnio się nie znam,ale myślę,że harem byłby b.dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w towarzystwie otosków. Harem chyba nie sprawiał by tyle kłopotów co 2 parki,bo to tylko 1 samiec na 2-3 samiczki..Agresja by się raczej rozłozyła..
Jednak wybrała bym p.ramireza,a nie żółte,które są bardziej wrażliwe i 'trudniejsze'..

Co do proponowanych obsad- oczywiście nie myslałam o tym,zeby do któregoś stych 'zestawów' dodawac jeszcze te ryby ,które ma Natka , lecz np. oddać je i kupić zupełnie inne ryby lub dołozyć do nich jakiś gatunek z tych,które wymieniłam..Myślę ,że przy odrobinie wiedzy,wysiłku i rozsądku da się coś wykombinować ;)
Zapisane

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #14 : 2008-01-17, 18:29 »
Sorry, ale ja za bardzo nie wiem oco wam chodzi z tym harem cos tam np
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

Forum Zwierzaki

Odp: Obsada .........
« Odpowiedz #14 : 2008-01-17, 18:29 »

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #15 : 2008-01-17, 18:32 »
Harem tzn. samiec + 2-3 samiczki. W haremach trzyma się np. właśnie pielęgniczki,bojowniki,prętniki..Często jest to lepszym rozwiązaniem niż parka,bo agresja samca rozkłada się wtedy na wszystkie samiczki a nie tylko na jedną bidulkę..
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #16 : 2008-01-17, 18:46 »
aankaa, dokładnie mam to, o którym mówisz... trzyma pół roku...
nie tylko te rybcie, o których mówisz, bo czytałam, że najlepiej gupiki też trzymać w takich proporcjach...

natka, wśród ludzi "harem" to jeden pan otoczony tłumem kobiet,w akwarystyce znaczy mniej więcej to samo...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #17 : 2008-01-17, 18:58 »
No oczywiście nie wymieniłam wszystkich ryb,jakie się trzyma w haremach :P Właśnie w przypadku gupików rzeczywiście jest zalecane trzymanie 1 samca i kilku samiczek,żeby pojedyncza samica nie zameczyła się ciągłymi ciążami,ale nie ma tu jakiejś 'superścisłej' reguły ;]
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #18 : 2008-01-17, 19:05 »
taaa, wysterylizować samiczkę i już ;P
natka,a ty chesz tam same rybki, czy może coś jeszcze, typu krewetki itp.?
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #19 : 2008-01-17, 19:15 »
Raczej same rybki! :wink: :jupi2:
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #20 : 2008-01-17, 19:26 »
no to tak jak aankaa ci radzi, względnie możesz jeszcze:
piskorek Kuhla  x2-3, gupiki ale radzę ci, bez samic, ja tak mam i nie żałuję; neony innesa są najładniejsze z neonów, x 10, razbora plamista,perłowa lub hengela x 6(o ile dostaniesz, jak nie to zwykła klinowa) jezeli wymieniłam za dużo, poprawice mnie... względnie bez razbor, ale chyba nie nastąpi przerybienie...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

Forum Zwierzaki

Odp: Obsada .........
« Odpowiedz #20 : 2008-01-17, 19:26 »

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #21 : 2008-01-17, 20:41 »
Myślę,że z tymi razborami to będzie na styk,ale OK
Jak dla mnie z neonów to najładniejsze są czerwone(sama mam je w akwarium ;] )
Zapisane

natka43

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 77
  • KoChAm Kooniieee!i króliczki:*
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #22 : 2008-01-17, 21:10 »
Jak dla mnie to innesa i czerwone sa bardzo ładne zawsze mi się podobały...A co myślicie o tym żeby zostawić parke gupików w 25 litrowym akwa a bojka i jego ''dzieczynę''dać do 55l,2 piskorki i zostawić tam glonojada i będe mogła jescze jakieś rybki dokupic do 55l jak myślicie,a może te neonki..
Zapisane
Koń jest bogiem.Galop nałogiem,kłus zabawą a stęp podstawą!!

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Obsada .........
« Odpowiedź #23 : 2008-01-17, 21:45 »
Ja bym w 25l zrobiła mini-gupikarium. Jednak radziła bym oddać samiczke i dokupić góra 6 samczyków.Naprawdę tak jest dużo lepiej-nie musisz się ciągle martwić co zrobić z młodymi,poza tym samce są dużo ładniejsze (i mniejsze,więc mozesz mieć ich więcej ) od samiczek.Czy nie lepiej jest mieć 7pięknych,kolorowych samczyków niż samaca i samiczke/i  i  stado małych kurdupli? :P

A do 55l dała bym tą parkę bojowników tylko KONIECZNIE dokup jeszcze 1-2 samiczki bo samiec może zamęczyć jedną samiczkę..:/ + 2 piskorki + 10 neonów/innych małych kąsaczowatych. Natomiast jak na glonojada(zbrojnika niebieskiego i każdego innego zbrojnika tym bardziej) to jest dosyć mało...ale jak narazie chyba możesz go zostawić..
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.166 sekund z 31 zapytaniami.