Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Słowacy chcą rozwiązać " problem niedźwiedzi "  (Przeczytany 2279 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lis

 • *
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 16213
 • red fox and dog fanatic
Cytuj
Słowacki sezon na misia!

Słowacy mają dość niedźwiedzi, które atakują ludzi. Starają się o odstrzał na szerszą skalę - co nazywają "załatwieniem problemu niedźwiedzi". Na celowniku będą tylko słowackie zwierzęta, ale skąd pewność, że kula nie trafi polskiego, znajdującego się pod ochroną niedźwiedzia, który zawędrował na drugą stronę Tatr?


Strach przed niedźwiedziami odżył po słowackiej stronie po tym, jak jeden z nich zaatakował w piątek pracownika stacji narciarskiej przy Skalnym Stawie koło Tatrzańskiej Łomnicy w słowackich Tatrach. Mężczyzna wyszedł z tego spotkania mocno poturbowany. - Pacjent trafił tu z pogryzieniem lewej ręki i zadrapaniami lewej strony ciała. Jest w stanie stabilnym - uspokaja Jaroslav Weissensteiner ze szpitala w Popradzie.
Burmistrz miasta Wysokie Tatry, Jan Mokosz, wydał już zgodę, by niedźwiedzia zastrzelić. Ale Słowacy skarżą się, że nie tylko ten jeden jest niebezpieczny. - W Wysokich Tatrach mamy wielki problem z niedźwiedziami. Codziennie dzwonią do nas ludzie z sygnałem, że spotkali niedźwiedzia - mówi Josef Stefaniak, zastępca naczelnika straży miejskiej w Wysokich Tatrach.

Dlatego burmistrz miasta wysłał do ministra środowiska prośbę "o szybkie załatwienie problemu niedźwiedzi". To oznacza między innymi odstrzał.

Bo się rozmnożyły


Słowacy bazują na rachunkach myśliwych, a ci podają, że na Słowacji mieszka 800 niedźwiedzi. Twierdzą, iż tak je chronili, że aż się za bardzo rozmnożyły. Radą na niebezpieczne niedźwiedzie ma być zmniejszenie ich populacji.

Ale polscy przyrodnicy zwracają uwagę, że Słowacy są sobie sami winni - nie zabezpieczając odpadków zachęcają do buszowania w śmietnikach. Do tego myśliwi dokarmiając jelenie też wabią niedźwiedzie. - Niedźwiedź nie boi się ludzi i podchodzi do nich niebezpiecznie blisko. Tak blisko, że we mgle przez przypadek można na tego niedźwiedzia wpaść - wyjaśnia Paweł Średziński z WWF Polska.

Kule dla polskich misiów


Po polskiej stronie żyje około 90 niedźwiedzi. Wszystkie są pod ochroną, ale to nie znaczy, że są bezpieczne. - Problemem jest to, że niedźwiedzie tak naprawdę mamy wspólne. Może się zdarzyć, że niedźwiedź ze strony słowackiej przyjdzie tutaj. Ten, który tam był oswajany poprzez dokarmianie - dodaje dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.

Ale może się też zdarzyć, że "polski" niedźwiedź zawędruje na słowacką stronę. - Nasze niedźwiedzie nie będą bezpieczne. U nas jest 90 sztuk, a po stronie słowackiej w skali roku odstrzeliwuje się 50 sztuk. Jeżeli polskie niedźwiedzie przejdą na stronę słowacką, mogą dostać kulę - ostrzega Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

- Każdy niedźwiedź odstrzelony dla populacji tatrzańskiej, która liczy kilkadziesiąt osobników, to jest duża strata - dodaje Piotr Krzan z TPN. Dlatego obrońcy praw zwierząt apelują do polskiego ministra ochrony środowiska, by wpłynął na słowackiego kolegę. Wszędzie w Europie niedźwiedzie są pod ochroną.

"Niedźwiedź ludzi nie jada"


Tym bardziej, że niedźwiedź nie taki straszny, jak go Słowacy malują. Gdy po naszej stronie granicy zwierzę za bardzo się zbliża do człowieka, jest odstraszane, nie zabijane. - Niedźwiedź ludzi nie jada. Niedźwiedź, jeżeli atakuje, to dlatego że czuje się zagrożony - uspokaja Skawiński.


http://www.pokot.pl/forum/portal.php?article=0&sid=16b848126ab0febb42a3f21967e34436

lis

 • *
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 16213
 • red fox and dog fanatic
Odp: Słowacy chcą rozwiązać " problem niedźwiedzi "
« Odpowiedź #1 : 2010-11-03, 16:12 »
I jeszcze jeden artykuł na ten temat:

Tatrzańska granica śmierci niedźwiedzia 

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8603611,Tatrzanska_granica_smierci_niedzwiedzia.html?ptr=cn

lis

 • *
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 16213
 • red fox and dog fanatic
Odp: Słowacy chcą rozwiązać " problem niedźwiedzi "
« Odpowiedź #2 : 2010-12-08, 20:13 »
Cytuj
Ekolodzy: Polska powinna interweniować ws. odstrzału niedźwiedzi na Słowacji

Obrońcy przyrody chcą, by Ministerstwo Środowiska wystąpiło do władz Słowacji oraz Unii Europejskiej w sprawie transgranicznej ochrony niedźwiedzia.

całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8729072,Ekolodzy__Polska_powinna_interweniowac_ws__odstrzalu.html

zdanie myśliwego:

Cytuj
Nie mieszczą się to strzelają. Ze względów społecznych nie mogą sobie pozwolić na większą ich liczbę i ja ich rozumiem. My do żubrów też strzelamy a przecież miast i wiosek nie atakują. Europa pierwotną puszczą nigdy już nie będzie więc nie ma się co podniecać i obruszać. Wielofunkcyjne to nie znaczy zamknięte dla ludzi i zarośnięte jak się da. Dzieci się boją do szkoły chodzić jak niedźwiedzica młode na rzepak w Żywieckim przyprowadziła to gumakami po tyłku dostała. Te na Słowacji może nie maja się już gdzie przenieść. a nie można spokojnie patrzeć aż dyspersja naturalnie skieruje się na naszą stronę.

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=339343#339343

Forum Zwierzaki

Odp: Słowacy chcą rozwiązać " problem niedźwiedzi "
« Odpowiedz #2 : 2010-12-08, 20:13 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 27 zapytaniami.