Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dlaczego moje welonki umieraja??  (Przeczytany 23550 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Fobia787

• *
Dlaczego moje welonki umieraja??
« : 2011-06-11, 16:07 »
To moje 1 akwarium i prosze o pomoc! Dostalam 2 welonki w kuli po tygodniu kupilam im akwarium filtr i zywe roslinki... gdy byly w kuli wymienialam im wode codziennie, a w akwarium z filtrem raz w tygodniu uzywajac uzdatniacza do wody.. rybki przezyly w nowym akwarium 3 tygodnie (i 3 zmany wody) i wczoraj po wymianie wody dziwnie sie zachowywaly az po ok godzinie padly:( napoczatku myslalam ze woda byla za ciepla i dlatego padly... po kilku godzinach kupilam nowe 3 welonki wpuscilam do akwarium ( do tej samej wody, juz o temp pokojowej) i niestety to samo... najpierw plywaly szczesliwe, zjadly nawet pokarm ale po ok 2 moze 3 godzinach zrobly sie osowiale, przestaly plywac polozywy sie na dnie i padaly jedna po drugiej.... wiec myslalam ze moze jakis problem z woda ( w czasie wymiany wody w akwa byla jakas awaria i wody nie bylo przez chwile). tak sie zlozylo ze dzis bylam z pieskiem u wet. poradzil mi kupic sol akwariowa i zmienic ponownie wode i kupilam kolejne 2 welonki i historia sie powtorzyla...:( minelo ok 3 godziny i rybki ledwo zyja:( wiec bede miala juz 7 na sumieniu w ciagu 2 dni:(
Juz nie wiem co robie nie tak ze one umieraja... moze Wy wiecie jaka jest przyczyna ich smierci i pomozecie bo rybki to moje marzenie i chcialabym je jeszcze kiedys miec...PROSZE....
"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam, gdzie po śmierci idą one"

diuna

• *
Odp: Dlaczego moje welonki umieraja??
« Odpowiedź #1 : 2011-06-11, 19:12 »
z tego co wiem, a nie jestem akwarystą , to woda musi stac conajmniej kilkanascie godzin zanim ja się wleje do akwarium. I najlepiej wymieniac częśc o podobnej temperaturze.
Co w tej wodzie jest - nie wiem. Moze zrob wszystko od nowa.
Poczekaj 2-3 dni i dopiero kup rybki. Dowiedz sie tez jakie PH musza miec welonki, jakie duze akwarium i jaka temperaturę.
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

salenne

• *
  • Branża zoologiczna
« Odpowiedź #2 : 2011-06-12, 18:23 »
Przede wszystkim zanim wpuścimy rybki do akwarium, woda musi być odpowiednio przygotowana. Nie wystarczy wlać uzdatniacza. Jeżeli chcemy dać naszym rybom jak najlepsze warunki, to napełnione wodą akwarium, z użytym uzdatniaczem i bakteriami powinno stać ok 2 tygodni bez ryb. Przez cały ten czas filtr powinien pracować, oczywiście. Po tym czasie mamy naprawdę niezłą wodę. Ważna sprawa. Tak naprawdę uzdatniacz uzdatniaczowi nierówny i najlepiej kupić nie ten najtańszy, a ten najlepszy. Tak samo jest z bakteriami. Kolejna sprawa. Jak przywozimy ze sklepu rybki to nie można ich wpuścić od razu do wody. W sklepie z pewnością nie miały takich warunków, jakie panuje w naszym domowym akwarium. Najszybszym sposobem jest umieszczenie worka z rybami na 20 minut w akwarium, po tym czasie worek otwieramy, dolewamy trochę wody z akwarium, zamykamy i znów moczymy worek 20 minut. Pozwoli to wyrównać ewentualne wahania temperatury. Po tym zabiegu dopiero wpuszczamy do zbiornika rybki.

A co do welonów. Ważna sprawa. Jak duży masz zbiornik? Welon jest naprawdę sporą rybką i powinien mieć całkiem duże akwarium z bardzo wydajnym filtrem.

I jeszcze jedno! Napisałaś, że wymieniałaś rybkom wodę w akwarium raz w tygodniu. Nigdy NIE WOLNO wymieniać całej wody w akwarium. W ten sposób bardzo mocno zaburzasz równowagę biologiczną w zbiorniku. Jest to niezdrowe i stresujące dla ryb. W zależności od wielkości zbiornika PODMIENIAMY co jakiś czas ok 1/3 wody. Najlepiej połączyć to z odmulaniem dna :)

Pozdrawiam :)
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

Forum Zwierzaki

« Odpowiedz #2 : 2011-06-12, 18:23 »

Fobia787

• *
« Odpowiedź #3 : 2011-06-13, 15:48 »
Dzieki za podpowiedzi:) Co do akwarium to narazie mam niewielkie ok 22 litrow ale planowalam w najblizszym czasie kupic ok. 3 razy wieksze i lepszy filt (bo narazie mam najtanszy),zeby rybki mialy jak najlepszy domek ... Czytalam gdzies ze na dnie akwarium nie powinno byc muszelek bo wydziela sie z nich wapn a welony tego nie lubia, czy to prawda?i chcialam spytac o bakrerie do akwarium? bo w zoologicznym nic tekiego mi nie polecili i ten uzdatniacz tez pewnie nie najlepszy bo kosztowal ok 7 zl wiec moze polecicie mi jakis:) a i jaki filtr najlepiej wybrac wewnetrzy, zewnetrzny, kaskadowy czy jaki?? a wogole to nurtuje mnie jeszcze dlaczego moje rybki nie plywaly do gory brzuszkami albo bokiem gdy juz umarly, tylko albo lezaly na dnie albo plywaly w wodzie (nie na powierzchni), wygladaly jakby w jakiejs spiaczce byly;) bardzo mnie to zastnawia hehe:) I podobno welon to nie najlepsza rybka dla poczatkujacych czy to prawda? a jesli tak to moze bojownik z jakimis innyi rybkami bylby lepszy tyle ze w takim wypadku nie wiem z jakimi gatunkami moglabym go polaczyc? pomozcie:)

Fatty

• *
  • Tyle Twojego zostało z nami.
« Odpowiedź #4 : 2011-06-13, 18:20 »
Jeżeli masz do wyboru filtr zewnętrzny lub wewnętrzny- zawsze wybierz zewnętrzny: są bardziej wydajne i nie zajmują miejsca w zbiorniku.

Muszle mogą zatwardzać wodę, więc lepiej leżały przed akwarium a nie w nim.

Co do kupnych bakterii dosyć czesto stosowany jest Bactozym z Tetry.

Rybki wypłynęłyby na powierzchnię w późniejszym stadium rozkładu, są wtedy lżejsze- mnie zaginęła samica gupika, nie wypłynęła do karmienia więc wiedziałam, że gdzieś mam trupa, ów trup wypłynął dopiero 3 dnia.

podobno welon to nie najlepsza rybka dla poczatkujacych

welon cierpi przez stereotypy- jako popularna rybka często trafia do kulek, faunaboxów, bądź małych akwariów a potencjalnie jest spora rybą(rekordzista mieszkający w przestrzennym zbiorniku osiągną 43 cm długości) wymagającą sporego litrażu- to wszakże kolorowa odmiana karasia.

Co do Twojego obecnego litrażu, myslę, że dobrze czułby się tam bojownik i być może 3 samce gupików endlera(ale nie pawie oczko- bo tym by pewnie poobgryzał ogony)

Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

salenne

• *
  • Branża zoologiczna
« Odpowiedź #5 : 2011-06-13, 22:55 »
No, 22 litry to rzeczywiście bardzo niewiele. Z pewnością za mało dla welonków jeśli oczywiście zależy nam na odpowiednich warunkach dla nich. Generalnie jeśli chodzi o uzdatniacz i bakterie to najlepiej kup uzdatniacz Tetra AquaSafe, a bakterie Tetra SafeStart. W każdym sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym z pewnością mają produkty Tetry. Ważna rzecz. Najpierw do wody wlewamy uzdatniacz, a dopiero po kilkunastu minutach bakterie. Filtr proponuję zewnętrzny. Jak już zostało napisane są one o wiele bardziej wydajne i obsługa takiego filtra o wiele wygodniejsza. Pamiętaj, żeby wybrać filtr troszeczkę wydajniejszy niż wynosi litraż zbiornika. Do takiego zbiorniczka możesz ze spokojem wrzucić samca bojownika z trzema samiczkami na przykład :)
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

Fobia787

• *
« Odpowiedź #6 : 2011-06-14, 15:32 »
dzieki bardzo za odpowiedz:) mam jeszcze kilka pytan,  moga sie wydawac glupie, ale jak juz pisalam nigdy nie mialam rybek i nie wiem nic o opiece nad nimi:) wiec powiedzcie mi jeszcze jak odmula sie dno? czy musze za kazdym razem wyciagac caly zwirek i plukac go? wogole to nic nie wiem;/ jak czesto podmienia sie wode i czysci sie akwarium ani w jaki sposob pozbyc sie tego kamienia ktory zostaje na szybkach akwa. po tafli wody:) Wiec fajnie by było gdybyscie mogli mi jeszcze napisac podstawy opieki na rybkami byla bym wdzieczna:) bo pani w zoologicznym jakas lewa jest i powiedziala tylko-wystarczy karmic kilka razy dziennie, i zmieniac wode gdy jest brudna... Pozdrawiam :)

salenne

• *
  • Branża zoologiczna
« Odpowiedź #7 : 2011-06-14, 16:42 »
Pytaj, pytaj :) Nie ma głupich pytań ;) Jeśli chodzi o odmulanie dna to w tym celu musisz zakupić sobie odmulacz. W zupełności wystarczy Ci taki najprostszy. Jest to taka tuba z przyczepionym wężykiem. Tubę umieszczamy w akwarium i przez wężyk zaciągamy wodę. Odmulaczem manewrujesz po dnie i działa on na zasadzie odkurzacza. Zasysa wszystkie zanieczyszczenia, resztki pokarmu, odchody rybek. Jak już pisałam odmulanie dna najlepiej połączyć z podmianą wody, bo potem tak czy siak wody trzeba dolać, więc to najlepsza metoda moim zdaniem :) Jak już pisałam wodę podmieniaj raz na tydzień. W większych zbiornikach z wydajnym filtrem można to robić rzadziej. Spuszczamy 1/3 wody i dolewamy nowej wymieszanej już z uzdatniaczem i bakteriami. Do czyszczenia szybek możesz sobie kupić taki specjalny czyścik magnetyczny. Są proste w obsłudze, bądź też ścierać zanieczyszczenia z szyb kuchenną gąbeczką. Jeśli chodzi o opiekę nad rybkami to zależy też jakie rybki. Musi być odpowiednia temperatura wody. Optymalnie większość rybek można trzymać w ok 25-26 stopniach, woda dla welonów powinna mieć ok 22, a dla bojowników 27-29 stopni. Ja rybki karmię 2 razy dziennie, małymi porcjami. Tak, żeby dały radę zjeść wszystko w ciągu chwili. No i proponuję udać się do sklepu, gdzie będzie bardziej kompetentna obsługa pod względem akwarystyki ;)
Colette

Fatty

• *
  • Tyle Twojego zostało z nami.
« Odpowiedź #8 : 2011-06-14, 19:25 »
dolewamy nowej wymieszanej już z uzdatniaczem i bakteriami.

moim zdaniem te dodatki do wody są niepotrzebne(wszakże bakterie już mam w dojrzałym zbiorniku i filtrze) - ja używam odstanej wody, bez jakichkolwiek gratisów, od czasu do czasu dolewam jakieś witaminki.

Do takiego zbiorniczka możesz ze spokojem wrzucić samca bojownika z trzema samiczkami na przykład
mowa o 22 l? Za duże ryzyko, bojownikowe haremy przeważnie poleca się od 45l wzwyż.
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Forum Zwierzaki

« Odpowiedz #8 : 2011-06-14, 19:25 »

salenne

• *
  • Branża zoologiczna
« Odpowiedź #9 : 2011-06-14, 21:02 »
Generalnie każdy robi jak uważa. Ja zawsze dolewam troszkę uzdatniacza Tetry. Co do bojowników to może i faktycznie nie za duże dla nich akwarium ale na bardzo upartego według mnie mogłyby być.
Colette

BlackMolly1998

• *
« Odpowiedź #10 : 2011-11-19, 16:49 »
Macie racje woda musi stać 2 tygodnie.. a tak w ogóle to kula nie jest dobra dla żadnej ryby, a już na pewno nie dla welona, który w dobrych warunkach dorasta 20-30cm, a u ciebie by skarłowaciał. W kuli to najwyżej możesz mieć ślimaki.
Strony: [1]   Do góry

Strona wygenerowana w 0.092 sekund z 28 zapytaniami.