Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Dzień Ryby - 20.12. 2011 - zapisy otwarte  (Przeczytany 2798 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adam Gac

  • *
  • Wiadomości: 24
Dzień Ryby - 20.12. 2011 - zapisy otwarte
« : 2011-11-23, 20:14 »
Stowarzyszenie Empatia zaprasza na Dzień Ryby – 20.12.2011

Jeśli chcecie zorganizować Dzień Ryby we własnej miejscowości, zapiszcie się, a dostaniecie od nas darmowe ulotki: http://ryby.empatia.pl/zapisy.php

Często słyszymy różne dziwne opinie na temat Dnia Ryby, dlatego przypominamy, że Dzień Ryby nie jest:
- dniem karpia sprawnie zabitego w sklepie czy niesionego w wiaderku z wodą zamiast w plastikowej torebce,
- dniem smażonego karpia, śledzia w śmietanie, czy sardynek z puszki,
- dniem ochrony ryb należących do gatunków zagrożonych czy dniem konsumpcji tych ryb, których gatunek ma się dobrze.

Dzień Ryby jest wyjątkowy. Empatia ustanowiła go w 2003 roku po to, żeby zachęcać ludzi do szacunku również do tych zwierząt, które wielu ludzi traktuje jak rośliny w myśl powiedzenia: „chodźmy na ryby lub na grzyby”. A przecież, podobnie jak pies, kot, świnia, krowa czy kura, ryby są kręgowcami, a ich układ nerwowy pozwala nie tylko na zdolność do odczuwania bólu ale również zapamiętywanie, uczenie się czy zdolność tworzenia relacji społecznych. Szacunek zaś wyklucza krzywdzenie i zabijanie.

"Istnieje tyleż dowodów, że ryby odczuwają ból i cierpienie, co w przypadku ptaków i ssaków - i więcej niż w przypadku ludzkich noworodków i wcześniaków" - Victoria Braithwaite z ksiązki Do fish feel pain? (Czy ryby odczuwają ból?), współautorka słynnych badań nad pstrągami tęczowymi, dzięki którym udowodniono istnienie u ryb bardzo czułych receptorów bólu.

W Dniu Ryby chcemy mówić o tym, że ryby można zostawić w spokoju. Żywe, żyjące swoim życiem.

DAJ KARPIOWI ŚWIĘTY SPOKÓJ!
A później podaruj to samo innym rybom.

ryby.empatia.pl
http://www.facebook.com/event.php?eid=247693151956632
Zapisane

Adam Gac

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dzień Ryby - 20.12. 2011 - zapisy otwarte
« Odpowiedź #1 : 2011-11-30, 00:40 »
Ryby czują ból - twierdzą naukowcy

Decydujący dowód odczuwania bólu został przedstawiony w 2003 r. przez brytyjskich naukowców. Uzupełnia to wcześniejsze odkrycia udowadniające, że zarówno ssaki jak i ptaki mogą odczuwać ból oraz kwestionuje twierdzenia, że ryby są niewrażliwe na ból. Naukowcy odkryli miejsca w głowach pstrągów tęczowych, które odpowiadają na szkodliwe bodźce. Odkryli również wyraźne reakcje ryb kiedy były poddawane wpływowi szkodliwych substancji. Spór o to, czy ryby czują ból czy nie od dawna toczy się pomiędzy wędkarzami a obrońcami praw zwierząt. Badanie przeprowadzone przez zespół z Roslin Institute oraz uniwersytetu w Edynburgu zostało opublikowane w Proceedings B of the Royal Society, brytyjskiej narodowej akademii nauki.

więcej:

http://tinyurl.com/c4rbwga
Zapisane

Adam Gac

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dzień Ryby - 20.12. 2011 - zapisy otwarte
« Odpowiedź #2 : 2011-12-05, 20:41 »
Ryby są dobrymi uczniami i mają długotrwałą pamięć

Jeśli myślisz, że ryby są tylko zimnymi, mokrymi stworzeniami, które zapominają wszystko po trzech sekundach – zastanów się nad tym jeszcze, bo możesz być w błędzie...! Naukowcy odkryli, że ryby bardzo szybko się uczą, przechowują w głowie mapy przestrzeni i zachowują wspomnienia przez miesiące. Ryby, potrafiące rzekomo tylko pływać bezmyślnie w kółko w swych kulach i akwariach, zostały, w porównaniu do takich zwierząt, jak szczury, koty czy psy, określone mianem „nierozgarniętych”.

Ten pogląd został teraz podważony przez odkrycia, które mogą wznowić dyskusje na temat wędkarstwa. Testy Uniwersytetu Oksfordzkiego wykonane na rybach akwariowych pokazały, że mimo iż mają bardzo małe mózgi, posiadają zdolności poznawcze, czasem większe niż niektórych małych ssaków. Badania wykazują, że ryby mogą przechowywać wspomnienia przez miesiące.

Dr Theresa Burt de Perera odkryła, że ryby nie tylko unikały zderzania z obiektami znajdującymi się w ich akwariach, ale także stworzyły w swoich umysłach dokładne mapy otoczenia, zapamiętując w ciągu kilku godzin gdzie znajdowały się przeszkody. Później używały swojej pamięci w celu wykrycia wszelkich zmian zachodzących w otoczeniu – tego nie umiałby dokonać np. chomik. W jednym z testów, w którym przeszkody zostały ustawione w akwarium w konkretnym porządku, ryby udowodniły swoją zdolność zapamiętywania i szybko dostrzegały fakt, że Dr Burt de Perera zmieniała ich kolejność.

Według Dr Burt de Perery odkrycia te pokazują, że ryby są niedoceniane. „Ludzie sądzą, że ryby są głupkami o małych móżdżkach , którzy zapominają wszystko po kilku sekundach. Obecnie wiadomo, że są one zdolne do uczenia się i zapamiętywania i posiadają umiejętności poznawcze, które zadziwiłyby niejednego z nas.” Dr Culum Brown z Uniwersytetu w Edynburgu przytacza przykład ryb, które nauczyły się uciekać z sieci i po 11 miesiącach nadal pamiętały sposób, w jaki można to zrobić. To tak, jakby człowiek pamiętał coś, czego nauczył się 40 lat wcześniej. Odkrycia dr Burt de Perery bardzo spodobały się wielbicielom rybek i stanowią niezbity dowód na to, że ich zwierzątka potrafią coś więcej niż tylko puszczać bąbelki.

„Wiemy od naszych czytelników, że rybki poznają swoich opiekunów i dąsają się, kiedy chce je nakarmić ktoś inny” – mówi Karen Youngs, redaktor Practical Fishkeeping. Dodaje też, że duże znaczenie dla ryb ma także to, jak wygląda akwarium i co się w nim znajduje. Niektóre ryby np. z przyjemnością bawią się piłeczką ping-pongową. Zgromadzone dowody na to, ze ryby są inteligentnymi stworzeniami, mogą wznowić dyskusję na temat wędkarstwa, a dokładniej na temat jednego aspektu: czy ryby czują ból. „Najnowsze badania dowodzą, że ryby nie są pływającymi warzywami – mówi Dawn Carr, szef PETY – im więcej ludzie dowiedzą się o rybach, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będą nabijać ich na haczyk dla zabawy” Wędkarze odrzucają te argumenty. „To nawet lepiej, że ryby są inteligentnymi stworzeniami – okropnie byłoby je łowić jeśli byłyby głupie – mówi Rodney Coldron z Międzynarodowego Związku Wędkarskiego – Myślę, że ten fakt przyciągnie do wędkowania więcej ludzi, gdyż pokaże iż jest to coś więcej niż tylko zwykłe zawody”.

Na podstawie: http://tinyurl.com/busm29a
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Dzień Ryby - 20.12. 2011 - zapisy otwarte
« Odpowiedz #2 : 2011-12-05, 20:41 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.053 sekund z 27 zapytaniami.