Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Miniaturowy kameleon  (Przeczytany 2477 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12302
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Miniaturowy kameleon
« : 2012-02-15, 16:35 »
http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Najmniejszy-gad-swiata-minileon,wid,14254173,wiadomosc.html

Kameleon wielkości muchy – "minileon" - to najmniejszy gad świata odnaleziony na niewielkiej wysepce na północy Madagaskaru.

 14 lutego 2012 roku grupa zoologów z Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych badających faunę archipelagu wysp Madagaskaru odkryła niezwykłe stworzenie. Był nim maleńki gad, dosłownie zminiaturyzowany kameleon.

 Analiza filogenetyczna pozwoliła stwierdzić, że osobnik ten należy do rodzaju Brookesia sp, powszechnie występującego na Madagaskarze. Tutaj również żyje dotychczasowy rekordzista Brookesia minima, którego dorosły okaz osiąga maksymalnie 3,4 cm długości. Brookesia micra, bo tak nazwano nowo odkryty gatunek, jest jeszcze mniejszy – ma zaledwie 2,5 cm! Posiada charakterystyczny pomarańczowo zabarwiony ogon i w porównaniu z resztą ciała nieco większą głowę niż jego kuzyni.

 Frank Glaw, Jörn Köhler, Ted M. Townsend oraz, Miguel Vences przeszukiwali lasy północnej części Madagaskaru w celu zbadania najmniejszych gadów świata. Nie spodziewali się, że znajdą nowego rekordzistę. Poszukiwania prowadzili głównie w nocy z użyciem latarek zamontowanych na kaskach. Minikameleony żerują w dzień, a w nocy śpią na gałęziach krzewów, około 10 cm nad ziemią, dlatego znacznie łatwiej jest je odnaleźć po zmroku.
 - Kiedy śpią, wystarczy podejść i je zebrać. To proste, jak zbieranie truskawek z krzaczków – powiedział Frank Glaw w wywiadzie dla OurAmazingPlanet.
 
 Autorzy publikacji naukowej stwierdzili, że tak silna miniaturyzacja stała się specyficznym mechanizmem ewolucyjnym w środowisku, w którym żyją minikameleony. Jak każda mutacja genetyczna, aby się utrwalić, musi zostać powielona przez wiele pokoleń. Im większa zmienność przedstawicieli danego gatunku, tym trudniej utrzymać nową cechę. Na niewielkiej wysepce, odciętej od reszty świata, osobniki nie różnią się zbyt między sobą, dlatego nowa cecha ma znacznie większe szanse stać się wiodącą.

 Osobniki wtapiające się w szatę roślinną nie tylko dzięki swojemu ubarwieniu, ale właśnie dlatego, że są tak malutkie, miały większe szanse przetrwania. Mniejsze rozmiary oznaczają również mniejszą wagę oraz znacznie szybszą ucieczkę przed drapieżnikiem. Drogą selekcji naturalnej, z każdym pokoleniem kameleony stawały się więc coraz mniejsze.

 Miniaturyzacja ma jednak pewne wady, nie tyle dla samych zwierząt, co dla naukowców. Pomniejszanie rozmiarów organizmu wiąże się bowiem z uproszczeniem budowy morfologicznej - zwierzęta wykazują niewiele cech charakterystycznych i trudno odróżnić je od innych gatunków. Aby ustalić, czy rzeczywiście odkryli nowy gatunek, porównali materiał genetyczny pobrany od schwytanych osobników z DNA znanych gatunków m.in. B. minima, B. brygooi i B. nasus. Badanie potwierdziło przypuszczenia - odkryto najmniejszy gatunek gada na świecie.

  Choć Brookesia micra dopiero co został odkryty, już grozi mu wyginięcie. Wszystko za sprawą wycinki lasów, która prowadzona jest coraz bardziej agresywnie na dziewiczych terenach Madagaskaru. Zwierzęta pozbawione naturalnego środowiska nie będą w stanie przetrwać. Uznanie ich najmniejszymi gadami na świecie, może przyczynić się do zwrócenia oczu całego świata na te mikroskopijne stworzonka i podjęcie działań ochronnych. Lasy Madagaskaru z pewnością kryją jeszcze wiele niezwykłych stworzeń. Być może nawet jeszcze mniejszych.
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2369
Odp: Miniaturowy kameleon
« Odpowiedź #1 : 2012-02-26, 16:26 »
Niesamowite stworzonko :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.099 sekund z 26 zapytaniami.